

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Most legií Most legií.
Most legií spojuje Malou Stranu se Starým Městem. S oběma břehy také spojuje Střelecký ostrov nad nímž prochází. Most je využíván pro automobilovou a tramvajovou dopravu a pro pěší.
Stavba Mostu legií.
Klenutý most ze žulových kvádrů byl postaven v letech 1898 – 1901 podle projektu J. Janů, J.Soukupa a A. Balšánka. Uměleckou výzdobu vytvoříli Vilém Amort a Josef Palouš. Plastiky říčních řemesel jsou dílem Gustava Zouly. Most legií má 9 kleneb, je dlouhý 343,5 m a jeho šířka je 16 m. Vozovka je široká 10,36 m. Most prochází nad Střeleckým ostrovem.
Původně most nesl jméno Františka I. a to podle původního železného mostu, který v těchto místech stával od roku 1841 do roku 1898, kdy byl zbořen a nesl jméno tohoto rakouského panovníka.
Název Mostu legií.
V roce 1918 byl most přejmenován na současný název, na Most legií. A to na počest českých a slovenských legionářů, kteří v období první světové války bojovali na území Ruska, Francie a Itálie proti Německu a Rakousku-Uhersku a které výrazně napomohly ke vzniku samostatného československého státu v roce 1918. V části období německé okupace, v letech 194 – 1945 se jmenoval Smetanův. V letech 1960 – 1991 nesl název most 1. máje a to na počet první oslavy svátku práce v Praze, která se odehrála na Střeleckém ostrově, nad nímž se most klene.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Roimund Historie hradu
Hrad postavil v letech 1342-1347 Jan z Donína. Od něj jej pak získal v roce 1414 Jan z Vartemberka. Ten odtud podnikal loupeživé výpady do Lužice. Později se s nimi však spojil, a to proti novému nepříteli, husitům. Avšak již v roce 1453 se o něm písemné prameny zmiňují jako o hradě rozbořeném a opuštěném. Jeho zříceniny poskytovaly úkryt loupeživým tlupám. V roce 1512 proto Mikuláš II. z Donína oblehl toto loupeživé sídlo, pochytané lapky dal pověsit a vše, co zbylo z hradu, dal zbořit.
Dispozice hradu
Dispozice hradu byla jednodílná, okrouhlého půdorysu. Hlavním obranným prvkem byla plášťová hradba, kterou obíhal parkán. V severní části hradu stával rozměrný palác.
Do dnešní doby se dochovala jen velmi malá část plášťové hradby a víceméně spíše terénní pozůstatky příkopu a valu.
Areál hradní zříceniny je volně přístupný.
Tipy na výlet
Na výlet se můžete vydat na kamenný útvar Bílé kameny u Jítravy, Krkavčí skály nebo navštívit zříceninu hradu Starý Falkenbur a zříceninu hradu Grabštejn. U obce Chrastava najdete Curii Vítkov - repliku venkovského velmožského sídla.
Ubytování najdete v Liberci.
Doporučujeme
Stanice metra I.P.Pavlova Stanice metra I.P.Pavlova je umístěna pod Legerovou třídou mezi náměstím I.P.Pavlova a Rumunskou ulicí. Zprovozněna byla na I. úseku trasy C v roce 1974 což byl i úplně první otevřený úsek metra v Praze.Hloubka nástupiště je 19 m pod povrchem.Stanice je hloubená, založená v jámě pod ochranou pilotových stěn a rozpěrných mezistropů. Konstrukce tvoří čtyř až šestipodlažní monolitická konstrukce zastropená předpínanými prefabrikovanými nosníky, uložených na pilotových stěnách. Obklad stěn tvoří mramorové desky. Ze stanice vedou eskalátory do podzemního vestibulu. Počet provozně-služebních místností: 101Obestavěný prostor: 75.600 m3.Stavební náklady: 160,8 mil. korun.
Doporučujeme
Jirásek Alois Pomník spisovatele Aloise Jiráska je dílem K. Pokorného a J. Fragnera z roku 1960. Stojí na stejnojmenném náměstí a v blízkosti domu kde v letech 1903 – 1930 Jirásek žil.