Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Muzeum Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem je jedno z muzeí patřící pod Polabské muzeum v Poděbradech. Jeho počátky nás zavedou do roku 1893, kdy členové spolku Čtenářská jednota ustavili v rámci svých aktivit muzejní odbor. O rok později se muzejní odbor od Čtenářské jednoty oddělil a vzniklo tak samostatné muzeum. Vůdčí postavou byl ředitel školy František Otruba a základem sbírek se staly předměty vystavované během Národopisné výstavy v Praze.Roku 1912 se název muzea změnil na Městské muzeum v Lysé nad Labem a nové výstavní prostory vznikly v budově Městského úřadu - ve staré radnici. Zásadním mezníkem v muzejní práci se stal rok 1952, kdy byly všechny sbírky přeneseny do historické barokní budovy z r. 1752 (z doby Swett-Sporcků), kde muzeum sídlí a spravuje své sbírky dodnes. V šedesátých letech se stává pobočkou Polabského muzea se sídlem v Poděbradech, od roku 1951 nese čestný název Muzeum Bedřicha Hrozného.Jak z názvu plyne muzeum v Lysé nad Labem připomíná a představuje život a dílo zdejšího rodáka předního světového orientalisty, který rozluštil chetitský jazyk. Stálá expozice Staré orientální kultury v životě a díle B. Hrozného. Muzeum Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem patří pd správu Polabské muzeum v Poděbradech.
Doporučujeme
Kostel sv. Petra - Louny
První zmínka o kostelu sv. Petra na náměstí B.Rejta je z roku 1359, ale nejspíše je daleko staršího původu. V letech 1456-1463 byl přestavěn a v 90. letech 19. století restaurován Josefem Mockerem. V roce 1892 byl evangelickým kostelem a dnes je v majetku města. V západním průčelí se nacházejí románské fragmenty, což právě potvrzuje domněnku, že je kostel staršího data, než je o něm první zmínka. Na jihovýchodní straně můžeme vidět zazděný renesanční portál.
Doporučujeme
Sv. Benicia
Je to jediná z mramoru vysekaná socha nejen na Karlově mostě, ale v celé české barokní výtvarné kultuře. Byla sem přivezena už hotová ze Salcburku, kde ji vytvořil rakouský sochař Michal Bernard Mandel v roce 1714. Sv. Filip Benicius byl pro svoji horlivost v hlásání víry roku 1267 jmenován generálním vikářem řádu servitů. Světec má na sobě roucho servitů, v levé ruce drží kříž, ratolest a knihu. Vedle nohou má položenu papežskou korunu, jelikož měl být roku 1268 zvolen papežem. ale odmítl a raději před tímto úkolem uprchl. V salcburském muzeu se nachází hliněný model. Roku 2000 byla socha restaurována.
Hřbitov se nachází na severním okraji obce v blízkosti Podveského rybníka. Založen byl kolem roku 1785. Na jeho ploše přibližně 5.013 m2 se nachází okolo 600 náhrobků, z nichž nejstarší čitelný je z roku 1720. Hřbitov dnes již není ohrazen zdí (rozebrána ve 40. letech 20. století) a je tak volně přístupný. Plocha hřbitova je poměrně dobře zaplněna náhrobky. Většina jich je barokních nebo klasicistních a jsou zde samozřejmě i novodobé. Ke hřbitovu vede od křižovatky na okraji obce polní cesta vedoucí k rybníku. Od silnice je to cca 50 m ke hřbitovu. T.A.