

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Kostel sv. Václava - Břeclav Kostel byl postaven v letech 1992-1995 na místě původního barokního kostela, který byl zničen při bombardování roku 1944. Dne 10.9.1995 byl vysvěcen nový kostel jehož autorem je Ludvík Kolek.
Doporučujeme
Dům čp. 16 (ulice K Horkám) Dům čp. 16, ulice K Horkám. Praha 15, Hostivař.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Košumberk Dnes je bývalý mohutný hrad Košumberk jen zříceninou, která leží na skalnatém vrchu nad údolím Novohradky u městečka Luže v Pardubickém kraji.
Historie hradu
Gotický hrad byl založen kolem roku 1300. Jeho zakladatelem byl pravděpodobně Ojíř z Košubmerku, s jehož jménem je spojena i první písemná zmínka o hradu z roku 1318. V roce 1372 jej získali páni z Chlumu, v pozdější době známí jako Slavatové z Chlumu a Košumberka, kteří udělali z Košumberka jedno ze svých nejvýznamnějších rodových sídel.
Stavební úpravy za Slavatů z Košumberka
Za jejich vlády byl hrad lépe opevněn, byly postaveny věže a bašty. Byl přistavěn objekt purkrabství, již v renesančním slohu. Hrad přestal postupně vyhovovat potřebám panstva a požár roku 1573 jeho přestavbu urychlil. Slavatové přestavěli Košumberk na pohodlnější rezidenci. Gotické hradní jádro dostalo renesanční fasádu se štíty, vstupní věž byla snížena na úroveň ostatních budov. Na severovýchodní straně byl přistavěn rozsáhlý dvoukřídlý renesanční zámek. I přes tyto úpravy si Košumberk udržel své pevnostní rysy. Diviš Slavata zřídil na Košumberku českobratrskou školu, do níž chodili i Vilém Slavata z Chlumu a Albrecht z Valdštejna. Právě Vilém Slavata, pozdější místodržící a jedna z obětí pražské defenestrace v roce 1618, Košumberk jako pobělohorský konfiskát koupil.
Válečné události třicetileté války ovšem znamenaly pro celé panství, které bylo několikrát zpustošeno armádami obou stran, velký úpadek. Velmi poškozen byl i samotný hrad, který roku 1684 získala do vlastnictví jezuitská kolej z Hradce Králové. To byl ovšem pro Košumberk počátek jeho konce. Jezuiti o něj nejevili zájem a objekt postupně chátral a plnil hospodářskou funkci. Jezuité ho drželi až do svého zrušení roku 1773. Posledními šlechtickými majiteli byli Thurn-Taxisové, kteří jeho zkázu už neodvrátili. Roku 1920 se zřícenin ujalo Družstvo na záchranu hradu Košumberka, které zříceninu opravilo. Od roku 1953 byl hrad státním majetkem, v devadesátých letech jej převzala do své péče obec Luže. V areálu hradu je dnes stylová obřadní síň, muzejní knihovna a přednáškový sál.
Podoba hradu
Dnešní jádro tvoří zřícenina původního hradu s velkou věží na jihu. Dále se dochovaly zbytky parkánové zdi s válcovými baštami a zříceniny renesančního paláce se zbytky arkád v nádvoří. Na vstupním průčelí lze spatřit psaníčkové sgrafito a znaky Slavatů a Žerotínů. Součástí zámku byl romantický park anglického typu, se vzácnými stavbami, z nichž se do současnosti dochovala pouze hradní zřícenina a čínský pavilón. Ve sklepních prostorech je lapidárium kamenných plastik a v budově purkrabství je expozice věnovaná dějinám hradu a okolí.
Tipy na výlet
V Luži najdete synagogu a židovský hřbitov. Navštívit můžete zámek Nové Hrady nebo hrad Rychmburk. Ve Skutči můžete navštívit Muzeum V. J. Tomáška, stejně jako městské muzeum, jehož je součástí.
Ubytovat se můžete v Hlinsku.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Cimburk Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany v okrese Kroměříž.
Historie Cimburka
Hrad byl založen kolem roku 1320 Bernardem z Cimburka. V roce 1468 je dobyt uherským králem Matyášem Korvínem. V roce 1524 kupuje hrad Vilém z Víckova. V roce 1610 probíhá barokní přestavba Františkem Horeckým. V roce 1623 byl hrad dobyt pomocí zrady sedmihradským knížetem Gáborem Bethlenem. Naproti tomu v roce 1645 odolal vpádu 4.000 Švédů, při jejich tažení na Brno. Na počátku 18. století je uváděn jako pustý. V roce 1945 je hrad zestátněn a majitelem se stávají Státní lesy. V roce 2004 přechází hrad do společného vlastnictví města Koryčany a občanského sdružení Polypeje.
Stavební vývoj
Hrad se setává ze dvou částí, hradního paláce a předhradí. Každá z těchto částí hradu byla střežena okrouhlou věží. Za markraběte Jana Jindřicha byly upraveny síně v prvním poschodí hradního paláce. V něm byl zřízen prostorný rohový sál. Sousední místnost byla severozápadním průčelí opatřena arkýřem, spočívajícím na třech krakorcích. Tento arkýř sloužil patrně jako domácí kaple.
Na počátku 15. století byla započata výstavba vnějšího opevnění. V jižní části hradu byl zbudován nový ochranný parkán, který podstatně zvýšil bezpečnost palácových staveb. Upravena byla i přístupová cesta. Po česko-uherských válkách bylo předhradí zdokonaleno na obou koncích baštami. Vjezd do hradu byl přeložen na severní stranu a zajištěn dvěma branami. V této době byl také zazděn arkýř v hradním paláci. Po roce 1655 byla snížena hlavní věž do úrovně okolní hradby, takže skoro zanikla. Chátrání postihlo nejvíce palác, když se v polovině 20. století sesula jihovýchodní 2 m silná zeď paláce.
Hrad Cimburk je přístupný v sezoně.
Tipy na výlet
U Koryčan dále najdeme skalní útvar Kazatelna, vodní nádrž Koryčany, zámek Koryčany nebo židovský hřbitov. V nedalekých Bučovicích můžete obdivovat renesanční zámek, židovský hřbitov nebo městské muzeum. Vypravit se můžete také na rozhlednu Bukovanský mlýn, zámek Kyjov, barokní zámek Cetechovice, Vlastivědné muzeum Kyjov, barokní zámek Milotice, rozhlednu Johanka u Hýsel nebo pseudogotický zámek Bzenec.
Ubytovat se můžete v Bučovicích.