Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Kbelská vodárenská věž.
Novorománský kostel sv. Petra a Pavla v obci Hosín byl postaven v letech 1899-1900 podle plánů stavitele Jana Sedláčka na místě starší románské svatyně z přelomu 11. a 12. století. Jeho část s hodnotnými nástěnnými malbami z doby kolem roku 1340 je součástí dnešního kostela. Tato část patří k nejstarším sakrálním památkám Jižních Čech. Jako materiál byly použity glazované cihly ze zlivské šamotky.
Doporučujeme
Vodní nádrž Jirkov
Vodní nádrž Jirkov byla vybudována v letech 1960-1965 na řece Bílině v údolí kousek severozápadně od města Jirkova. Jejím účelem je odběr vody pro zásobování pitnou vodou oblast Chomutovska, protipovodňové ochraně a zajištění minimálního průtoku pod hrází. Hráz je sypaná, kamenitá z místního materiálu s vnitřním šikmým jílovitým těsněním. Poprvé zde byla použita na části hráze nová technologie sypání ve vysokých vrstvách s hutněním tlakovou vodou. Časem se objevila deformace hráze v místech kde nebyla použita nová tehnologie. Z tohoto důvodu musela být hráz rekonstruována v letech 1982-1985. V roce 2000 po zjištění, že rekonstrukce byla úspešná byly dokončeny finální úpravy do dnešní podoby. Hráz je dlouhá 190 m a vysoká 55,6 m, objem nádrže činí 2,769 m3 se zatopenou plochou 16,4 ha. Součástí nádrže je malá vodní elektrárna o celkovém výkonu 140 kW. Kolem nádrže a byla nově zpřístupněna v době sezony přístupová cesta spojující Jirkov a Telšské údolí. Na vrchu nad vodní nádrží se nachází zbytky bývalého hradu Nanštejn. Jinak je nádrž a hráz veřejnosti nepřístupná.
Doporučujeme
Ořešník
Mohutný skalní blok vystupující ze zalesněného hřebene asi 2 km jižně od Hejnice. Vyhlídkouvou částí je vysoká žulová věž s křížem přístupná po železných schodech a částečně opatřená zábradlím. Místo bylo zpřístupněno již v roce 1898. Je odtud náherný výhled severním směrem na Hejnici a oblast Frýdlantska. Kříž zde již stával odpradávna a vždy se něšel někdo kdo o něj pečoval a pokud se rozpadl nebo byl zničen povětrnostními vlivy, našel se někdo kdo instaloval nový. Při výstupu i pohybu na skále je potřeba dávat pozor, místo je i nebezpečné. Za zmínku stojí kdy se tu v roce 1819 zřítili dva františkánští mniši z hejnického kláštera při instalaci nového kříže a v roce 1922 pak devítiletý chlapec E. Krause. Místo je přístupné po turisticky značené odbočce.