

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Hornický skanzen důl Mayrau Stálá expozice:Budova Mayrau - těžní stroj Ringhoffer Praha Smíchov z roku 1905, předváděn v provozu. Budova Robert z roku 1884 s těžním strojem z roku 1932. Výstava ke 120 letům dolu Mayrau, doplněná studijními programy a videoprogramy. Budova dýmnice s expozicí báňského záchranářství, důlní měřičství a expozice důlních prostor tématicky zaměřená na zdolávání důlních ohňů. Homole - cca 130 m důlních děl s expozicí komplexně mechanizovaného stěnového porubu, frontální zátinka, důlní doprava, přetlaková komora atd. Koupele, řetízkové šatny. Náraží jámy Robert - lampovna a známková kontrola. Volné prostranství - části výztuže, důlních strojů a zařízení.
Doporučujeme
Zřícenina kostela sv. Mikuláše - Šitboř Ruiny kostela sv. Mikuláše se nacházejí na vyvýšeném místě v obci Šitboř zhruba 1,5 km jižně od Poběžovic.
První zmínka o kostele je z roku 1359, ale zřejmě je starší a pochází z poloviny 13. století. V roce 1710 byla nad sakristií postavena osmiboká kostelní věž s cibulovou střechou. Brzy po druhé světové válce zpustl a na konci 70. let se propadly stropy a klenby. V současné době (2009) je volně přístupný, ale ruina tohoto kostela stále chátrá.Kostel je jednolodní raně gotickou stavbou s polygonálně zakončeným presbytářem.
Doporučujeme
Muzeum stavebnice Merkur Muzeum stavebnice Merkur si klade za cíl šíření a popularizaci světově proslulé stavebnice MERKUR a elektrických vláčků MERKUR vzniklých v Polici nad Metují.
Doporučujeme
Zámek Staré Hrady Renesanční zámek Staré Hrady leží nedaleko zámku Dětenice v obci Libáň, 11 km od Jičína.
Zážitkový výlet pro děti i dospělé do pohádek čaroděje Archibalda I.
Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína hned vedle městečka Libáň. První písemná zmínka je z roku 1340. K původně gotickému hradu s rukopisem Petroparléřské hutě byl později přistavěn renesanční zámek s rozsáhlým podzámčím s dochovanými renesančními figurálními sgrafity. Tento unikátní renesanční komplex navštívilo v loňském roce 105 tisíc turistů. Otevřeno je tu celoročně. Většina prohlídkových okruhů je věnována především dětem, i když laskavou pohádku a humor ocení i dospělí.
Hradem vás od sklepa až po půdu provede třeba opravdová krásná princezna, rozpustilá vodnice nebo dokonce skutečná čarodějnice nebo čertice. Nejvyšší pohádkový čaroděj Archibald I., čarodějové, čarodějnice, kouzlobabky a princezny, čerti a čertice, strašidýlka, skřítkové a další prapodivné pohádkové bytosti s ještě prapodivnějšími jmény na vás už netrpělivě čekají. A věřte nebo ne, je jich tu už na tři sta padesát! Nudit se s nimi rozhodně nebudete! Kromě spousty pohádkových kamarádů, hádanek, soutěží a her tu na vás čeká pytel pekelně dobrých bonbónů a možná i něco jiného!
V hradní a zámecké části vede prohlídkový okruh Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I. Můžete si prohlédnout ojedinělou expozici u nás – kupecké krámky, koloniál a obchod s kávou, jak vypadaly v dobách našich prababiček. Dále uvidíte barokní kuchyni, velkou loveckou chodbu, unikátní ložnici a pracovnu a další zajímavosti, kde mnoho tisíc exponátů představuje život prostých lidí, měšťanů a šlechty v období vrcholu habsburské monarchie. Především děti zaujmou pohádkové bytosti, které se nově usadily i na hradě a zámku – draci, dráčkové, dračí princové a rytíři, víly a skřítkové. Nakonec Vás přijme v Dračí královské komnatě na osobní audienci i samotný dračí král Rozumbraďák XVI. V gotických zdech se také zjevují i tajemní templáři, kterým údajně původní tvrz Stará kdysi patřila.
Udatný rytíř nebo opravdová princezna vás zavedou do tajemného okruhu Zámecké pohádkové sklepení, kde pilní a šikovní skřítkové Tvoříčci neustále pracují. Zde našli svůj domov umounění dobráčtí čertíci, vodníci, skřítkové a veselí strašidláci. Navštívíte tu také lesní a ledové království, pohádkovou hladomornu, čertovskou a vodnickou domácnost, rodinku starohradského obra Zelijáše, velkého ochočeného draka Třífrňáka, palác plný skřítků a mnoho dalších překvapení. Novinkou jsou Obří smaragdoví draci, kteří vylézají z podzemích katakomb.
V prohlídkovém okruhu Hradní pohádková půda vás veselá čarodějnice zavede na hradní půdu, plnou krásných věcí, opředených letitými pavučinami. Zabydleli ji čarodějnice různých kategorií a pravá starohradská strašidla, strašidýlka a také pěkně vykutálení skřítkové. U čarodějnice Laterny uvidíte časostroj, který vás vezme zpátky do pohádky, navštívíte strašidláckou kuchyni skřítka Blafuse Šlamastykuse, prádelnu čistotné čarodějnice Furtoperty a mydlírnu čaroděje Mydlifouse. Na zámku si pak prohlédnete i komůrku kuchařky Magdaleny Háty. Novinkou hlavní letošní sezóny budou Mocní čarodraci Mocjeďáci. Na hradním nádvoří Vás čeká i kurz čarodějného létání na koštěti.
Už v předzámčí vás upoutá zvláštní nápis Čarodějná Bestyjola. Tady starohradské čarodějnice různých kategoríí a kouzlobabky s láskou pečují o své živé miláčky. Pilně se tu starají o černé kozy a ovečky, bažanty, hrdličky, ale také o krysáky a myšáky, šváby, štěnice a o další zvířátka, havěť a potvůrky. Pravidelně je krmí těmi nejlepšími dobrotami ze strašidlácké kuchyně. Uvidíte tu čarodějné almary, kamna, kde si čarodějnice připravují dobrůtky, lektvary a utrejchy, cestovní kočár a další důležité čarodějné potřebnosti. Jestli chcete vědět, proč je cestovní kočár rozpůlený, přijďte si poslechnout pohádkový příběh.
Specielní zvýhodněné okruhy pro:
děti z mateřských škol a první stupně základních škol
studenty středních škol a druhé stupně základních škol
seniory a kolektivy v mezisezónních prohlídkách
Celoroční program, otevírací dobu a další informace najdete na www.starehrady.czKontakt: info@starehrady.cz, rezervace tel. 602 302 265l
Tipy na výlet
V Dětenicích najdete také Památník rodu Foersterů. Nedaleko odsud můžete navštívit barokně upravený zámek Rožďalovice, Muzeum Rožďalovice, Galerii Melantrich nebo zříceninu hradu Veliš.
Ubytovat se můžete přímo v Dětenicích.