Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Tvrz Zavlekov
V obci Zavlekov kdysi bývaly tvrze dvě. Starší z počátku 14. století, o níž bude dále řeč a z níž se na skále nad vsí dochovaly výrazné zříceniny, a mladší z poloviny 16. století, z níž je dnes hospodářsky využívaný objekt. Zříceniny staré tvrze jsou volně přístupné. Historie tvrzi Již od 13. století vlastnili ves Zavlekov páni z Velhartic. V majetku postupně několika jejich rodových větvích zůstala až do roku 1480. Starou tvrz založil jeden z Velharticů Dluhomil počátkem 14. století. První písemné zmínky o ní pocházejí z konce téhož století. V roce 1480 prodal Jan Herštejnský z Velhartic tvrz se vsí Půtovi Švihovskému z Rýzmberka, jehož syn Břetislav je v roce 1544 prodal Janu Dlouhoveskému z Dlouhé Vsi. Tvrz je v kupní smlouvě popisována jako pustá a Jan si proto dole ve vsi nechal postavit tvrz novou, komfortnější. Starou tvrz tak zřejmě k obytným účelům nepoužívali již Švihovští z Rýzmberka. Podoba tvrzi Stará tvrz stávala na skalisku při severním okraji vsi a byla od okolního terénu oddělena dosud částečně dochovaným šíjových příkopem. Tvrz tvořil jeden objekt lichoběžníkového půdorysu, z něhož dosud stojí zdivo do výše prvního patra. V první polovině 19. století ji Taaffeové nechali romanticky upravit, zpevnili zdivo a k severozápadnímu nároží nechali přistavět okrouhlou baštu. Tipy na výlet Jedním z výletních cílů může být umělá zřícenina Nalžovské Hory nebo tvrz Kašovice. Nedaleko odsud směrem k Sušici můžete vystoupit na rozhlednu Svatobor.  Podívat se můžete také na zámek Svojšice, Muzeum Šumavy v Sušici nebo hrad Velhartice. Ubytování jistě najdete v Sušici.   M.K.
Vodňanský židovský hřbitov je situovaný asi 800 m jihozápadně od centra osady Pražák, jinak cca 3 km jihozápadně od centra Vodňan. Z osady Pražák k němu vede červená značená cesta. Zakladatelem a majitelem byla židovská náboženská obec ve Vodňanech, která pro něj zakoupila v listopadu 1839 pozemek od městské obce. Hřbitov sloužil k pohřbům z Vodňan a okolí až do dubna 1942. V té době byli vodňanští židé deportováni do Českých Budějovic a později do Terezína, kde z nich naprostá většina zahynula. Po roce 1945 patřil hřbitov židovské náboženské obci v Plzni, nyní je ve vlastnictví židovské obce v Praze. V letech 1992-1998 prošel hřbitov opravou. Dnes se na ploše 1695 m2 nachází okolo 150 náhrobků převážně klasicistního a moderního typu. Z márnice zůstalo zachováno jen obvodové zdivo. Hřbitov je veřejnosti volně přístupný.
Přesto, že je Petržílkovský ostrov oproti ostatním pražským ostrovům trpaslíčkem, je s břehem Vltavy dvakrát přemostěn. Jednak ho spojuje s břehem lávka a jednak je vstup na ostrov také umožněn po můstku mezi Malostranskou vodárenskou věží a sousední budovou na pevnině. Můstek je zasklený a je určen pouze pro pěší.
Doporučujeme
Radobýl
Vrch Radobýl 399 m.n.m. se nachází 3 km jihozápadně od Litoměřic. Na vrchol vede značená cesta z Litoměřic a ze Žalhostic. Na vrcholu Radobýlu se nachází velký dřevěný kříž. Připomíná událost kdy odtud básník K.H.Mácha na podzim roku 1836 pospíchal k požáru, aby jej pomáhal uhasit. Bohužel se mu tato pomoc stala osudnou. Jižní strana vrchu je narušena těžbou čediče, která zároveň odkryla přírodní úkaz tzv. čedičové sloupce. Kromě toho se zde na vrchu nachází vzácné chráněné druhy rostlin (divizna brunátná, bělozářka liliová a další). Vrchol poskytuje výborný kruhový výhled do okolí.