Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Zříceniny hradu Zvěřinec se nacházejí na vysokém vrchu u obce Jesenice na Sedlčansku. V písemných pramenech se hrad poprvé uvádí k roku 1362. Jeho zakladateli byli páni Erbu poloutrojříčí, kteří ho drželi až do husitských válek. Hrad pravděpodobně zpustl za Routů z Dírné. Jako pustý se uvádí poprvé k roku 1539. Hrad měl dvě části. Hlavní jádro se nacházelo na skalnatém vrcholu, pod ním pak předhradí. Ve středu jádra se nacházela dřevěná stavba, která měla snad charakter obytné věže. Toto jádro obíhalo částečně zděné obvodové opevnění. Ve svahu nad předhradím, kde se asi nacházela brána byla k obvodové hradbě zvenčí přiložena dvouprostorová stavba. Přední část nádvoří lemovaly ze tří stran rozměrné zděné budovy z nichž čelní obsahovala vstupní bránu. Do dnešní doby se z hradu zachovaly víceméně spíše terénní pozůstatky jako valy a příkopy. Z kamenných částí pak jen části hradeb a jen opravdu nepatrné základy budov spíše v části předhradí. Areál hradní zříceniny Zvěřinec je volně přístupný. V okolí můžete vidět například obětní kámen u Veletína, tvrz Vrchotice nebo barokní zámek v Jetřichovicích. Ubytování naleznete v Sedleci-Prčicích.
Téměř nenápadný židovský hřbitov se nachází na konci obce Dolní Cetno vpravo při silnici směrem do Katusic. Založen byl roku 1869 na poměrně malém pozemku (cca 419 m2). Na hřbitově se dnes nachází asi 60 náhrobků, ale většina je povalena a zarostlá. Hřbitov tak působí prázdným dojmem. Jeho místo prozrazuje hlavně malá zrekonstruovaná vozovna. Hřbitov ohrazuje kamenná zeď, přesto je volně přístupný.
Židovský hřbitov Brumov se nachází ve svahu nad silnicí Brumov-Bylnice – Valašské Klobouky asi 1 km severně od obce.První zmínka o židovském hřbitově pochází z roku 1758 a poslední pohřeb se zde konal v roce 1931. Roku 1985 došlo ke kompletní obnově poničeného židovského hřbitova. Na poměrně malém hřbitově se dnes nachází asi padesátka náhrobků ze žuly, pískovce a mramoru, různě roztroušené po celé jeho ploše. Oplocen je dřevěným plaňkovým plotem a volně přístupný. Vede sem k němu cesta od hlavní silnice. U zahrádkářství nedaleko čerpací stanice je potřeba se dát cestou vzhůru a posléze se držet kraje louky a stále stoupat do vrchu.
Doporučujeme
Boj sv. Jiří s drakem
Plastika na boku trojlodí kostela sv.Jiří v Jiřské ulici je kopií gotického reliéfu znázorňující souboj sv.Jiří s draky. Originál je uložen v Národní galerii. Plastika se stejným námětem, pocházející z počátku 16,století, je na východním průčelí na náměstí U sv.Jiří. Autor kopie: Kulhánek, 1934.