Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Poutní místo Pohled se nachází v blízkosti stejnojmenné obce, asi 6 km východně od Halvíčkova Brodu. Vznik poutního místa je spjat s působením cesterciaček jejichž klášter byl v Pohledu založen roku 1265. Za husitských válek byl zničen, ale poté obnoven. S klesajícím významem fungoval až do roku 1782 kdy byl zrušen. Severovýchodně od obce na návrší byla roku 1844 nad pramenem vody jemuž se připisovaly léčebné účinky postavena centrální osmiboká kaple sv. Anny s bání podle architekta J.B.Santiniho-Aichla. Kolem kaple byly pak do kruhu vystavěny kaple křížové cesty. Dnes se zde nachází jak kaple s pramenem vody v jeho blízkosti tak i kaple křížové cesty. Vše v ucházejícím stavu (2010).
Židovský hřbitov se nachází asi kilometr severně od centra Březnice. Vede k němu odbočka ze silnice směřující z Březnice na Rožmitál pod Třemšínem (cca 200 m za čerpací stanicí). Hřbitov byl založen roku 1617 a v roce 1855 rozšířen do dnešní velikosti přibližně 2.384 m2. Jihovýchodní část hřbitova byla devastována a dnes se na této ploše nenacházejí téměř žádné náhrobky. Na konci 19. století byla postavena novogotická obřadní síň, která se zachovala dodnes. Hřbitov svému účelu sloužil do nacistické okupace. Na dnešní ploše se dochovalo hruba 200 náhrobků, renesančního a barokního typu. Nejstarší pochází z konce 17. století. Hřbitov je volně přístupný.
Na severovýchodním okraji města se vypíná menší vrch s kaplí Anděla Strážce. Vrch už v dávné minulosti sloužil jako strážný a pozorovací bod, zejména pro malou osadu rýžovačů zlata. Až v letech 1682-1683 byla kapucíny vystavěna barokní kaple, vysvěcená biskupem Janem Ingácem Dlouhoveským. V roce 1735 byla kaple obehnána ambity s nárožními kaplemi. Pseudorománskou přestavbou prošla kaple v roce 1882 a v této podobě se dochovala dodnes. Kaple je přístupná o bohoslužbách a poutích. Zároveň vrch na kterém stojí nabízí krásný výhled do okolí a zejména pak na město Sušici. Podle legendy byla kaple vystavěna na místě kde se jednomu chlapci při hře ovinul kolem nohy jedovatý had. Chlapci se ve strachu zjevil anděl a ochránil ho. Jako dík za tuto záchranu mělo být rozhodnuto výstavbě této kaple.
Doporučujeme
Vítkov
Vrch Vítkov se vypíná na severovýchodním okraji Žižkova. Výška v:rchu Vítkov je 270 metrů nad mořem. Vítkov tvoří hranici mezi Žižkovem a Karlínem. Je převážně tvořen prvohorními křemenci.Vyvýšenina je známa především jako místo, kde 14. července 1420 Jan Žižka v čele husitských vojsk porazil mnohanásobnou přesilu krále Zikmunda. Na počest této události se zde vypíná největší jezdecká socha na světě ztělesňující vítězného vojevůdce, Jana Žižku. Tato událost byla důvodem k tomu, že Národní památník byl postaven právě zde, na Vítkově.Vzhledem k tomu, že je téměř celý vrch Vítkov pokryt zelení, je v současnosti využíván především pro procházky, jako místo výletů a odpočinku. Celý exteriér je veřejnosti přístupný. Lze si zde připomenou jak část českých dějin, tak si užít zeleně. Vrch Vítkov také poskytuje celou řadu krásných pohledů na Prahu. Na Žižkov, Nové Město, Hradčany s Pražským hradem, Karlín a další.Vítkov je poměrně dobře dopravně dostupný. Jak ze Žižkova, z Ohrady a od Vojenského historického ústavu, tak z Karlína. V roce 1953 byl totiž pod Vítkovem, mezi katastry Karlín a Žižkov, proražen tunel pro pěší. V Karlíně navazuje na ulici Thámova, na Žižkově ústí do ulice Koněvova. Pod Vítkovem také vede několik železničních tunelů. V současné době umožňují spojení z Hlavního a Masarykova nádraží s Holešovicemi i s Libní a Vysočany. Na úvodní fotografii je pohled na Vítkov ze Staroměstského náměstí, ze Staroměstské mostecké věže. Věž na fotografii vpravo je Prašná věž na náměstí Republiky.