

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Kříž ve Staroújezdské ulici Kříž ve Staroújezdské ulici.
Doporučujeme
Radobýl Vrch Radobýl 399 m.n.m. se nachází 3 km jihozápadně od Litoměřic. Na vrchol vede značená cesta z Litoměřic a ze Žalhostic.
Na vrcholu Radobýlu se nachází velký dřevěný kříž. Připomíná událost kdy odtud básník K.H.Mácha na podzim roku 1836 pospíchal k požáru, aby jej pomáhal uhasit. Bohužel se mu tato pomoc stala osudnou.
Jižní strana vrchu je narušena těžbou čediče, která zároveň odkryla přírodní úkaz tzv. čedičové sloupce. Kromě toho se zde na vrchu nachází vzácné chráněné druhy rostlin (divizna brunátná, bělozářka liliová a další). Vrchol poskytuje výborný kruhový výhled do okolí.
Doporučujeme
Židovský hřbitov Švihov Židovský hřbitov ve Švihově se nachází jeho východním okraji v blízkosti železniční trati u viaduktu kterým prochází silnici směřující na Těšnice.
Hřbitov byl založen roku 1644 a nejstarší náhrobky pocházejí z doby založení. Na ploše 1.381 m2 se nachází v mírném svahu okolo 140 náhrobků. Nejmladší náhrobky jsou z roku 1913.
Asi 150 m odsud po projití viaduktem se vlevo od silnice v menším lesíku nachází nový židovský hřbitov založený roku 1878. Je jen o něco málo větší než starý a přesto se tu nachází jen 35 náhrobků datovaných od roku 1893 do 30. let 20. století. Většina plochy hřbitova zůstala nevyužita.
Doporučujeme
Kostel sv. Petra a Pavla - Horšovský Týn Římskokatolický kostel sv. Petra a Pavla se nachází na dnešním náměstí Republiky.
Kostel sv. Petra a Pavla vznikl pravděpodobně již v době založení města, kdy zde také probíhala výstavba biskupského hradu. Poprvé je zmiňován v osmdesátých letech 13. století. Raně gotická stavba byla přestavěna ve stylu pozdní gotiky v 15. století, dnešní vzhled kostela je ovšem výsledkem barokní přestavby z roku 1708, kdy se při požáru města zřítila klenba hlavní lodi. Z této doby pochází i výzdoba interiéru kostela, dochovaný mobiliář a varhany s třídílným korpusem. Obrazy hlavního oltáře a postraních oltářů pochází převážně z dílny chebského mistra Melchiora Ditricha. Jeden z bočních oltářů je ozdoben obrazem malířky 19. století Paulíny Bäuml. V kostele je pohřben Jan z Lobkovic, první majitel Horšovského Týna z rodu Lobkoviců, a v předsíni jsou do stěn zasazeny další náhrobky významných měšťanů a církevních hodnostářů.
Kostelní věž o výšce 38 metrů je přístupná samostatně v otvíracích hodinách a nabízí pěkný rozhled do širokého okolí. Návštěvník si zde navíc může prohlédnout dva zvony, z nichž menší, darovaný Norbertem z Trauttmansdorffu, je datován do roku 1727.
Věž je zpřístupněna veřejnosti v červenci a srpnu, každý den kromě pondělí, vždy od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. V červnu a září je věž zpřístupněna v sobotu a neděli, od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.
L.R.