Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Malý židovský hřbitov se nachází na okraji Sečské přehrady kousek severním směrem od obce Hoješín. Hřbitov byl založen někdy na počátku 19. Století. Po druhé světové válce byla většina náhrobků buď odvezena nebo svržena do přehrady. Zbořena byla rovněž márnice a při budování přehrady také valná většina obvodové zdi. Na dnes již téměř neohraničeném hřbitově se nachází zhruba symbolických sedm stél, nejstarší je z roku 1814. Z obvodové zdi se zachovala pouze severní část. Hřbitov je pietně upraven a volně přístupný.
Děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie se nachází v severní části historického centra Tachova. Přístupný je příležitostně. V Tachově se od založení města nacházel kostel sv. Václava, který důsledkem rozrůstání města přestal stačit. Proto byl založen nový farní kostel, zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie, který byl v roce 1329 předán do správy křížovníků s červenou hvězdou. Bohužel o sto let později se kostel uvádí již jako zpustlý, patrně důsledkem husitských válek. V následujících letech probíhaly opravy i se přidaly další pohromy – kostel dvakrát vyhořel a roku 1618 byl vyrabován protestanty. Obnova přišla s polovinou 17. století, kdy byl kostel opraven a nově zařízen. Dalších úprav se stavba dočkala na poč. 20. století, kdy byly realizovány návrhy Josefa Mockera. Kostel tak dostal novou střechu s gotizujícími vikýři a v novogotickém stylu byla upravena i věž. V dalších desetiletích proběhlo ještě několik oprav, z nichž jedna byla uskutečněna z důvodu poškození stavby během náletu v únoru 1945. Kostel Nanebevzetí Panny Marie je trojlodní gotickou stavbou, zakončenou pětibokým závěrem. Vnitřní zařízení pochází převážně ze 17. století.   A. Š.
Doporučujeme
Zámek Březina
Zámek Březina, okres Pelhřimov.
Doporučujeme
Jónský sloup
Monolit je zhotoven z měřínské žuly a je 12 m vysoký. Na vrcholu sloupu je jónská hlavice se zlatou koulí. Monolit stojí na Moravské baště a nechal ho zde v roce 1923 umístit J. Plečník.