

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Choceňská věž - Vysoké Mýto Choceňská věž je pozůstatkem dvouvěžové brány. Čtvrté obranné patro bylo v barokní době nahrazeno cibulovitou bání. Opevněné předbraní, hlavní brána a menší věž zmizely v 19. století. Na rozdíl od Pražské a Litomyšlské věže unikla tato puristické obnově a zachovala si tak původní podobu. Kromě pozůstatků chrliče v nároží je možno vidět na straně do ulice starý vstup na ochoz nad branou chráněný kdysi padacím mostkem. Po vytažení mostek zapadl do prostoru vzniklého ustoupením portálu do zdiva a průchod se tak uzavřel.
Doporučujeme
Kostel sv. Jana Nepomuckého - Kutná Hora Kostel sv. Jana Nepomuckého se nachází v Husově ulici nedaleko známého Kamenného domu.
Jako jediná barokní sakrální novostavba v Kutné Hoře byl vystavěn v letech 1734-1752 podle projektu F.M.Kaňky. Stavbu financovala z velké části městská rada. Byl vystavěn na místě vyhořelého domu, takže na stavbu tohoto typu se nachází nezvykle mezi obytnou zástavbou. Po svém vzniku fungoval jako filiální kostel římsko-katolické církve, v roce 1857 se stal studentským kostelem a po roce 1951 byla jeho liturgická funkce zrušena. Až do roku 1980 sloužil jako skladiště civilní obrany, požární zbrojnice a skladiště stavebního materiálu. Od roku 1980 probíhala náročná rekonstrukce zanedbané stavební památky, v letech 1997-2000 prošel rekonstrukcí interiér za 13 milionů korun a od června 2000 opět slouží k přiležitostným liturgickým účelům a je přístupný veřejnosti v období duben-říjen.
Sálová stavba v pozdním baroku s prvky rokoka a barokního klasicismu s ozdobným ohnutým průčelím. Štít svírají dvě věžičky.
Výzoba kostela byla pojata jako oslava českých zemských patronů. Malířská výzdoba v podobě fresek pochází od F.X.Palka. Hlavní oltář od F. Platzera z roku 1754 tvoří polychromované dřevo na způsob mramoru. Kazatelna je z roku 1750, na stříšce byly původně putti představující čtyři světadíly, dodnes se dochovaly jen putti představující Evropu a Asii.
Doporučujeme
Kostel Zvěstování Panny Marie Kostel Zvěstování Panny Marie založil v roce 1360 Karel IV. spolu s klášterem, jehož zbytky zůstaly zachována v základech domu č.4. Kostel prodělal úpravu v 15.století. Byla obnovena jeho klenba. V polovině 19. století ho upravil do novogotického slohu architekt Bernard Grueber. Ostář kostela zdobí obraz z dílny malíře Kuppelwiessera. Věž kostela je mírně vychýlená.Jedním z klášterů, založených Karlem IV. v prostoru Nového Města byl i klášter řádu servitů, zaniklý roku 1783, na jehož místě dnes stojí novogotická budova z let 1856-58 dnes Výzkumný ústav revmatických chorob UK. Klášter připomíná jen kostel z doby po roce 1360, prostá centrální gotická stavba se štíhlou, nahoře polygonální věží v průčelí. Čtvercová loď má pozdně gotickou klenbu z let 1480-90, podepřenou uprostřed jediným sloupem. V době husitské revoluce byl kostel těžce poškozen. Právě tady probíhaly na podzim roku 1420 nejtěžší boje husitských pražanů s obleženou královskou posádkou na Vyšehradě. Přímo v kostele byla umístěna velká puška (dělo), ze které byl Vyšehrad ostřelován. Dělo bylo umístěno na věži a otřesy, způsobené střelbou, narušily její statiku, takže se od svislé osy odklání o 63 cm. Získala tím primát nejšikmější věže v Praze (i když nejznámější šikmou věží je Štítkovská vodárenská věž, pozn. redakce).Pod kostelní kruchtou stojí mohutný kamenný sloup, o jehož původu se vypráví pověst. Býval prý součástí pohanského chrámu a byla na něm umístěna modla pohanského boha, které sem lidé i v době, kdy Čechy ovládlo křesťanství, chodívali tajně obětovat. Proto dali křesťanští kněží původní chrám zbořit a modlu hodili do potoka Botič. Sloup však zůstal stát na svém místě a při výstavbě dnešního kostela byl použit k podepření kruchty. Podle něho prý bylo toto místo nazváno „ve sloupech“ či „ve slupech“. Podle jiné verze prý dali sloup postavit zbožní katolíci na památku mnichů servitů, povražděných husity roku 1420.
Doporučujeme
Rozhledna Slabošovka u Besednice V roce 2002 byla nedaleko obce Besednice na vrchu Slabošovka postavena ocelová konstrukce telekomunikační veže společnosti T-mobile s vyhlídkovou plošinou. Věž je vysoká 36 m a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 24 metrů na kterou vystoupáte po 120 schodech. Z rozhledny je při dobrém počasí vidět oblast Blatenského lesa, Novohradské hory a část Šumavy.Rozhledna je volně přístupná.