

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Klášter Křížovníků - Chlum sv. Máří Počátkem kláštera byla výstavba kaple koncem 13. století poté co zde objevil bednářský tovaryš milostný obraz – sošku sv. P.Marie. Bylo to již podruhé, předtím ho zde uprostřed lískového keře našel řeznický tovaryš. Kolem kaple vznikla osada Chlum sv. Máří, zmiňována poprvé roku 1341. Z počátku se o kapli staral řád křížovníků s červenou hvězdou z blízkého Kynšperka. V roce 1383 vznikla samostatná nadace a kolem roku 1400 zřízena první fara. Pravděpodobně v té době bylo započato s výstavbou kostelíka, který byl v roce 1429 vypálen husity a v letech 1482-92 rozšířen. Pro stále vzrůstající počet poutníků bylo koncem 17. století přikročeno k výstavbě nového poutního areálu. Ten byl v roce 1687 povýšen na probošství. V letech 1687-92 bylo vybudováno nejprve dvouvěžové průčelí před Mariánskou poutní kaplí a zároveň v roce 1690 položen základní kámen ke stavbě nového chrámu, který do sebe pojal starší Mariánskou kapli. Kostel s kaplí byl dokončen v květnu 1702. V letech 1704-22 byla vybudována chodba ambitu, následně v letech 1723-28 probošství.
Zcela neobvyklá dispozice poutního chrámu obsahuje dva samostatné sakrální prostory. Jedním je oválná Mariánská kaple se zaklenutou plochou kupolí s výsečemi, tvořícími osmicípou hvězdu. Druhým prostorem je trojlodí vlastního chrámu na půdorysu latinského kříže. Nad křížením lodi je vložena kupole bez tamburu. Valenou klenbu s trojúhelnými výsečemi zdobí bohatá štuková a malířská výzdoba. Hlavní loď nemá okna v horním podlaží, světo sem vniká pouze nepřímo, okny bočních lodí. Kostel stojí uprostřed přízemních ambitů doplněných o kaple v nárožích a uprostřed delších stran. Na severní straně přiléhá k ambitu trojkřídlá budova nového probošství. Staré stojí po pravé (jižní) straně kostela.
Od roku 1992 probíhají postupné rekonstrukční práce na obnově tohoto jedinečného poutního místa, které je i přesto přístupné.
Doporučujeme
Židovský hřbitov Vlachovo Březí Dodnes existující židovský hřbitov se nachází na severním okraji obce Vlachovo Březí. Přístup je k němu malou cestičkou z ohybu ulice za základní školou, hřbitov je totiž vklíněn mezi hospodářsko-provozní plochy.
Hřbitov byl založen před rokem 1692 a od té doby několikrát rozšiřován. Dnes se na jeho ploše 1378 m2 nachází okolo 170 náhrobků. Hřbitov je tak zaplněn zhruba z poloviny a nacházejí se tu zejména náhrobky barokního a klasicistního typu. Z márnice či vozovny zůstaly již jen základy obvodového zdiva.
Hřbitov je veřejnosti volně přístupný.
Doporučujeme
Bývalá vápenka - Bouzov Pod vrškem Rachava mezi obcemi Kovářov a Hvozdečko se zachovaly zbytky bývalé vápenné pece. Stavba je skryta na okraji lesa a jelikož sem nevede ani žádná turistická značka, je to stavba takřka zapomenutá a pro většinu turistů zůstává nepovšimnuta.
Pec byla v provozu jen krátce kolem roku 1925. Jde o kruhovou stavbu z lomového kamene se šamotovou vyzdívkou. Stavba tohoto typu byla pro výrobu vápna sice levnou, ale namáhavou záležitostí. Na provozu se podílelo asi 6 dělníků z toho v lomu pracovali 4 a dva u pece. Svažující terén od lomu k vápence byl zpevněn kamenem z lomu, čímž byla vytvořena jakási rampa pro dopravu vsázky. Pro ulehčení byly ještě položeny kolejnice plně naložené vozíky byly pomocí lana a kladky samospádem spouštěny k vápence a prázdné pak vytaženy zpět. Pálení vápna probíhalo asi 4 dny a tento proces se prováděl zhruba 4krát do měsíce.
Zříceniny bývalé vápenné pece jsou volně přístupné. Ze silnice spojující obce Kovářov a Hvozdečko k ní vede malá polní cesta.
Doporučujeme
Dřevěná kaple sv. Jana Nepomuckého - Klepáčov Dřevěný kostelík sv. Jana Nepomuckého se nachází na kraji místní časti Klepáčov, patřící obci Sobotín. Kostelík postaven v roce 1783 jako soukromá kaple místního rychtáře. Po druhé světové válce se stavba dostala do velmi vážného stavebního stavu, zachránila ji až generální rekonstrukce na počátku 90. let 20. století.
Jednolodní stavba stojí na kamenné podezdívce. Prostor uvnitř je přepažen příčkou, která odděluje prostor kaple od předsíně. Z ní je pak vstup do sakristie a schody vedoucí na kruchtu. Ta přesahuje i do prostoru kaple a vyplňuje téměř polovinu půdorysu stavby. Střechu kryje štípaný šindel.
Stavba je v soukromých rukou. Parkování je možné krátkodobé nedaleko kaple.