

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Alšova jihočeská galerie - Hluboká nad Vltavou Alšova jihočeská galerie (AJG), sídlící je uměleckohistorické muzeum Jihočeského kraje. Sídlí v zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou a její sbírky tvoří takřka 20 tis. kusů obrazů, soch, grafických listů, keramiky a porcelánu. AJG započala svou historii v lednu 1953. do stávajících prostor novogotické zámecké jízdárny na Hluboké přesídlila o tři roky později. Můžeme zde shlédnout jednu z nejproslulejších sbírek gotického umění u nás. K vidění jsou sochy a obrazy rané i vrcholné gotiky lucemburské doby, tvorba z okruhu Mistra vyšebrodského a Mistra třeboňského atd. Kolekce starého umění zahrnuje též české a evropské umění 16. - 19. století (především pozoruhodný soubor nizozemské malby - V. Sellaert, C. Massys, J. van Goyen, P. Claes, C. Wou aj.). Pořádá se zde každoročně množství výstav, přehlídek a společenských akcí.
Stálá expozice:
Gotické umění, malířství a sochařství 13. - 16. století
Nizozemské malířství 16. - 18. století
České sochařství 20. století
Alšova jihočeská galerie dále spravuje Wortnerův dům v Českých Budějovicích a Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Helfenburk Zříceniny hradu Helfenburk stojí na vysokém návrší u Krajníčka u Bavorova. Helfenburk je pozoruhodný tím, že patří mezi ty hrady, ke kterým se dochovalo povolení k jejich stavbě.
Historie hradu
To vydal roku 1355 Karel IV. čtyřem bratřím Petrovi, Joštovi, Oldřichovi a Janovi z Rožmberka. Rožmberkové právě získali zdejší panství, proto chtěli k jeho správě vystavět opevněné a mocenské centrum. V jejich rukou zůstal až do roku 1475, kdy ho prodali Janovi ze Švamberka. Již o tři roky později měl hrad nového majitele. Hrad, jehož hlavní část tvořilo dvoupalácové jádro, získal významný profesionální válečník Václav Vlček z Čenova. Tento vojenský odborník byl stoupencem krále Vladislava II. Jagellonského a z nově opevněného Helfenburka podnikal válečné výpravy proti Rožmberkům a jiným přívržencům Matyáše Uherského.
Roku 1503 se majiteli hradu opět stávají Rožmberkové a jeho význam v následujícím století upadá. Vilém z Rožmberka postavil nedaleko zámeček Kratochvíli a úředníci panství přesídlili do Netolic. Hrad začíná pustnout a roku 1593 jej poslední Rožmberk, Petr Vok, prodává městu Prachatice. Stalo se tak i s přilehlými vesnicemi. Roku 1933 se dostala hradní zřícenina do správy KČT, který zde provedl výrazné opravy a zachovanou válcovou hradní věž upravil na rozhlednu.
Dispozice hradu
Dispozice hradu na skalním ostrohu byla původně trojdílná. Dvoupatrové dvoupalácové jádro hradu obíhal parkán. Oba paláce obsahovaly v každém podlaží po dvou místnostech a byly podsklepeny. Hlavní obytné a reprezentační místnosti bývaly v prvém patře a poskytovaly veškery komfort, jak se slušelo na movitost a význam majitelů. V patře východního paláce se dokonce dochovaly zbytky táflované světnice. Spojení jednotlivých prostor zajišťovala dřevěná arkádová chodba. Ta obíhala celé nádvoří a nesly ji kamenné sloupy. Paláce je původně o patro převyšovaly. Obklopovalo je druhé nádvoří polookrouhlého obrysu, přičemž jádro leželo zhruba ve středu rovné strany. Její nároží zaujala na jedné straně druhá věžovitá brána a na straně druhé štíhlá okrouhlá věž. V letech 1477-83 došlo k přestavbě hradu, která je spojována s Václavem Vlčkem z Čenova. Hlavním cílem bylo nepochybně zlepšení obranyschopnosti, proto se práce nijak výrazně nedotkly jádra hradu. Výraznějších zásahů se dočkalo druhé nádvoří. Jeho hradbu zvýšila nadezdívka a změn se dočkala i zdejší hospodářská zástavba. Do nového nádvoří, k jehož čelní hradbě byly zřejmě přistavěny další hospodářské budovy, se vcházelo čtverhrannou vysunutou věžovitou branou. Významné je zejména pozdně gotické opevnění, které obsahuje velmi pokročilé prvky a zároveň představuje jednu z mála dobře dochovaných fortifikací počátků doby jagellonské.
Kromě výše zmíněných měst a památek můžete navštívit v okolí také židovský hřbitov u obce Dub. Ubytování naleznete například ve Vodňanech, které stojí také za návštěvu.
Doporučujeme
Zámek Tábor - Měšice Nedaleko centra města Tábora stojí v městské části Měšice barokní zámek, zdejší dominanta.
Historie zámku
V Měšicích stávala kdysi původní vesnice založená roku 1296 Zdislavem z Měšic. V letech 1352-1371 ves náležela Oldřichovi Sezimovi z Ústí. Roku 1545 koupil Měšice Prokop z Hejlovce a postavil zde renesanční tvrz, kterou nechal Jan Josef Carreto, hrabě z Millesima, přestavět roku 1699 na barokní zámek. Zámek i obec poté vystřídaly řadu majitelů.
V roce 1750 koupil panství Jan Antonín Votápek z Ritterswaldu, prapředek současného majitele zámku. V roce 1792 opatřil sídlo Jan Hannygar z Eberka originálními zalévacími toaletami, které jsou dodnes funkční. Majitel Jan Schmidtgräber z Lusteneggu roku 1817 upravil barokní zámek v empírovém stylu. Mezi lety 1877 - 1945 patřily Měšice baronům Nádherným z Borutína. Poté přešel do vlastnictví státu. Od roku 1997 je barokní sídlo opět v soukromých rukou Dr. Jana Nepomuka Alberta Berwid-Buquoy z Elgutu, který zde započal rozsáhlou rekonstrukci a zpřístupnil památku veřejnosti. V roce 2000 založil majitel na zámku Český institut mezinárodního setkání, který se zabývá mezinárodní osvětou (evropská a světová integrace). Zničená kaple sv. Anny byla v Měšicích znovuvybudována v roce 2006.
Zámecké expozice
Zámek nabízí prohlídku prostor, která se nese v duchu hesla „Bydlení, život a práce na zámku v současnosti“, jedná se o nahlédnutí do problémů současného vlastnictví kulturní památky. Na zámku je instalována výstava "Konrad Adenauer – Člověk, politik a Evropan", "Přepadení Československa sovětskou armádou – 21. srpen 1968", "John F. Kennedy a jeho doba" a výstava amerických historických akcií, které patřily významným osobnostem USA.
Expozice dále zahrnuje výjimečné nábytkové exponáty z pozůstalosti slavných historických osobností. Můžeme zde vidět jídelní stůl a pohovku Reinharda Heydricha, psací stůl, koženou pohovku a jídelní stůl s židlemi Clementine Churchillové, secesní postele po Janu Masarykovi, komodu se zrcadlem po Clausi Stauffenbergovi (hlavní organizátor atentátu na Hitlera), secesní ložnice po francouzském ministru zahraničí Aristidu Briandovi nebo šatník a prádelník patřící Ing. Janu Bervidovi (který se zasloužil o rozvoj československého civilního letectví).
Dispozice zámku
Zámek Měšice je trojkřídlá jednopatrová stavba s arkádami na nádvorní straně. V ose dlouhého průčelí je v poschodí zasazen balkón, nad ním je trojúhelníkový štít. Zámecká fasáda je členěna plochými pilastry, na levém konci stojí bývalá kaple. Malý dvůr v pozadí zavírají dvě krátká křídla, z nichž v pravém je vstupní prostor s nikami. V přízemí a v patře je vidět vzácné křížové hřebínkové klenby.
Tipy na výlet
Nedaleko odsud najdete zříceninu hradu Kozí hrádek. V Sezimově Ústí si můžete prohlédnout Památník Edvarda Beneše. Nedaleko od Tábora najdete klasicistní zámek Chotoviny.
Širokou nabídku ubytování najdete v Táboře.
Doporučujeme
Lázně Ostrožská Nová Ves Sirnaté lázně Ostrožská Nová Ves leží v údolí řeky Moravy v samém středu Slovácka, 8 km od Uherského Hradiště. Celý lázeňský areál je zasazen do krásné rovinaté přírody lesního parku. Z jedné strany jej obklopují hřebeny Bílých Karpat, z druhé zaoblené vrcholky Chřibů s hradem Buchlov. Hlavní léčebnou procedurou jsou sirné koupele. Používá se k nim vlastní minerální voda ze sirnatých pramenů. Užívají se zejména k léčbě pohybového aparátu, páteře a kožních chorob jako je lupenka. Specialitou místního lázeňského průmyslu je originální zdravotní kosmetika SINOVA ze sirnatých pramenů. Po velké rekonstrukci na konci 90. let nabízejí lázně svým zákazníkům veškerý komfort a služby s pestrou paletou možností jak trávit volný čas. Od různých sportovních aktivit až po živou hudbu.Historie lázníLázeňská tradice byla započata roku 1903, kdy na z podnětu místního rodáka dr. Františka Botka byl prokázán léčivý účinek pramenů sirné vody, vyvěrajících v bažině nedaleko obce. Malé lázně s budovou se 6 koupelovými kabinkami se roku 1923 rozrostly o novou lázeňskou budovu a o 6 let později měly lázně už 22 kabin. Postupem času se služby i pohodlí lázeňských hostů neustále modernizovalo a zkvalitňovalo. Od roku 1992 jsou lázně Ostrožská Nová Ves soukromým majetkem a v roce 1995 se přistoupilo k rekonstrukci objektu. Byl přestavěn a zmodernizován balneoprovoz, byly vybudovány nové jedno a dvoulůžkové pokoje. V roce 2001 byly nově opraveny dvě lázeňské vilky Vlasta a Šárka, které se nacházejí asi 50 m od hlavní lázeňské budovy a poskytují ubytování ve dvoulůžkových pokojích. V roce 2000 byla rekonstrukce dokončena, tehdy byl přistavěn nový trakt hlavní lázeňské budovy. O lázníchPřírodní léčivé zdroje: Dva minerální sirné prameny s vodou bohatou na sírany, kyselinu křemičitou, vápník, sodík, hořčík, draslík a železoIndikace: nemoci pohybového ústrojí, nemoci kožní, onemocnění kloubů a páteře Léčba: onemocnění pohybových orgánů, zejména velkých, ale i malých kloubů, onemocnění kůžeProcedury: koupele v sirné vodě, světloléčba, parafínové obklady, cvičení v bazénu, EKG, elektroforéza, léčebný tělocvik , lékařská konzultace, lymfatická drenáž, magnetoterapie, masáž (klasická, mořská, podvodní, reflexní, thajská), muzikoterapie, Nordic walking, ošetření celulitidy, parafinoterapie, perličková koupel, plynové injekce.Lázeňské objekty: Léčebný ubytovací komplex, dependance Vlasta a Šárka, hotel U lázníKapacita: 170 osobVolný čas: Lázně nabízí v objektu nebo v blízkém okolí koupání ve štěrkopískových jezerech, jízdu na kole (možnost zapůjčení kola v recepci lázní), jízdu na kolečkových bruslích, hru stolního tenisu nebo ruských kuželek, tenisový kurt v obci Ostrožská Nová Ves, vyhlídkové lety po okolí nebo na tandemové seskoky padákem., golf, výlety po okolí (Hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Velehrad, Uherské Hradiště)Kontakt: SIRNATÉ LÁZNĚ, Ostrožská Nová Ves s.r.o., 687 22 Ostrožská Nová Ves 664, http://www.laznenovaves.cz