Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Na rohu Husovy třídy a Chrastavické ulice stojí starobylý hřbitovní kostel Všech Svatých. Byl vystavěn v polovině 14. století a později přebudován ve vrcholné a pozdní gotice. Pohromou pro kostel se stal v roce 1648 požár po úderu blesku. Byl jím těžce poškozen a ztratil svoji gotickou klenbu. Stavební úpravy byly plně dokončeny až ve 20. století. V interiéru se nachází renesanční kamenná kazatelna se znakem města (1562) a 15 náhrobních kamenů různých osobností města.
Skromné stopy po skalním hrádku neznámého jména, jemuž dnes říkáme Hrad u Konrádova či Zkamenělý zámek, se nacházejí necelý kilometr od Konrádova. Z obce vede na volně přístupnou lokalitu s výhledem do krajiny turistické značení. Písemné prameny o lokalitě mlčí, takže neznáme ani původní jméno objektu, ani dobu jeho aktivního života. Hradní areál je tvořen dvěma skalními bloky, spojenými kdysi dřevěným přemostěním a oddělené od okolního terénu průrvou, upravenou na příkop. Větší skalní blok (ten blíže příkopu) obsahuje obdélnou světničku a čtvercovou šachtu, která mohla být základem vstupního objektu do hradu. Tipy na výlet V okolí obce Mšeno se nabízí celá řada výletů, jako například na pískovcový skalní útvar Faraon, na malou umělou jeskyni Obraznici, skalní bludiště nebo Švédský val. Ve Mšeně pak najdete městské muzeum. Nedaleko odsud se nachází také známý hrad Kokořín, hrad Houska, Mšenské pokličky nebo zámek Lobeč. Ubytování v případě potřeby najdete v nedalekém Mšeně. M.K.
Doporučujeme
Františkovy Lázně
Františkovy Lázně je město v Karlovarském kraji v okresu Cheb. Má přes 5 000 obyvatel. Františkovy Lázně jsou nejmenším z tzv. "Západočeského lázeňského trojúhelníku". Jejich poloha blízko hranice se SRN a nedaleko historického Chebu z nich dělá velmi přitažlivou turistickou destinaci. Do dnešní doby si zachovaly ráz lázeňského města z přelomu 19. a 20. století, kdy bylo evropské lázeňství na svém vrcholu.Léčivé účinky tamějších pramenů jsou známy od 15. století. Dříve než byly založeny vlastní lázně, byla historie místa spojena s dějinami nejstaršího Františkova pramene, dříve známého jako Slatinná kyselka. Jeho věhlas se začal šířit světem. Kyselka byla rozvážena v keramických lahvích do celé Evropy, takže její popularita stále rostla. Po Třicetileté válce vyvstal problém s rostoucím počtem lázeňských hostů. Ti byly ubytováni v Chebu, zatímco pramen leží 6 km od města. Byl proto vystavěn malý lázeňský komplex přímo u pramene. Samotné Františkovy lázně byly založeny 27. dubna 1793 jako Ves císaře Františka a v roce 1807 jim byl úředně přiznán název Františkovy Lázně. Pojmenovány jsou podle císaře Františka I., který je považován za jejich zakladatele. O třináct let později získávají statut města. Z počátečních venkovských lázní s jedním - Františkovým pramenem, dřevěnou kolonádou, několika lázeňskými domy a Společenským domem se velice rychle staly jedny z nejvyhledávanějších evropských lázní. Na konci století jsou již Františkovy Lázně rozlehlým zahradním městem s výstavními lázeňskými domy a v této podobě se dochovaly do dnešních dnů.V roce 1992 jsou Františkovy Lázně vyhlášeny díky své slohové čistotě městskou památkovou rezervací a začíná zcela nová kapitola v dějinách města. Symbolem Františkových Lázní je socha malého chlapce s rybou. Lázeňská promenáda, která je empírová a klasicistní, je obklopena anglickými parky a sady. Dominantou města je Společenský dům - INGO Casino, divadlo Boženy Němcové, Městské muzeum, tzv. Podivná rozhledna, pseudogotická stavba je napodobeninou středověkého hradu a sakrální stavby, barokní kostel sv. Jakuba, kostel povýšení sv.Kříže a pravoslavný kostel sv. Olgy. Pro lázeňské hosty je k dispozic devět pramenů – Františkův, Luisin, Studený, Solný, Luční, Glauber III, IV., Kostelní a pramen Natálie.
Doporučujeme
Lyčkovo náměstí
Když byl 28.3.1904 Karlínu potvrzen císařským privilegiem městský znak a Karlín se stal samostatným městem, začalo toto černé tovární předměstí trochu růžovět a růst do krásy. Nová výstavba začala tady na Riegrově dnes Lyčkově náměstí, v jehož čele stojí monumentální budova školy a pokračovala v blízkém okolí.