Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Kampa
Ostrov Kampa vznikl vytvořením umělého vodního náhonu pro mlýny zvaného Čertovka. První zmínky o něm jsou již z roku 1169. Ve středověku na ostrově byly pouze zahrady. Od 14. století zde započalo budování mlýnů a od poloviny 16. století vznikala i další zástavba. Současný název Kampa je používán od roku 1770. Ten je podle jedné verze odvozen od jména Ticho Ganzneb z Kampu. Jednalo se o majitele jednoho ze zdejších domů v 17. století. Podle jiné verze je odvozen od latinského výrazu „campus“, který označuje pole a vinice, které zde také po dlouhou dobu byly. Kampa patří mezi nejromantičtější a nejkrásnější zákoutí Prahy. Byť se nalézá v centru města, je poklidným místem, jakoby z jiného světa. Je zde spousta zeleně, kulturních a historických památek. Severní část ostrova, u toku Čertovky, je nazývána Pražské Benátky.
Vodní nádrž Nechranice se nachází zhruba 10 km východním směrem od Kadaně. Nádrž byla vybudována v letech 1961-1968. Má zemní, sypanou hráz dlouhou 3.280 m s maximální výškou 47,5 m nad terénem. Celkový objem nádrže je 287,632 mil. m3 vody, s celkovou zatopenou plochou 1.338 ha. Účelem nádrže je zajistit minimální průtok pod nádrží, zásobení vodou, ochranu před povodněmi a výrobu elektrické energie, kterou zajišťují dvě Kaplanovy turbíny o výkonu 2x5 MW. Nádrž i hráz jsou přístupné veřejnosti.
Dřevěnou rozhlednu s ocelovým točitým schodištěm postavila obec Vrbice na vrcholku Kastel. V minulosti zde již rozhledna stála i když neoficiální. V roce 1937 zde armáda postavila triangulační věž. I když nebyla oficiálně přístupná, lidé si vždy našli jak se na ni dostat. V roce 1946 byla pro špatný stav stržena. Nová rozhledna postavená na konci roku 2005 je vysoká 29 metrů. Má dvě vyhlídkové plošiny ve výšce 11 a 25 metru. Obec za stavbu zaplatila 1.300.000 korun, ale její hodnota je vyšší, neboť je potřeba do toho započítat ještě 50 kubíků obecního dřeva a více jak 700 hodin práce dobrovolníků. Přístup na rozhlednu je omezen na sezonu, kdy je otevřena denně.
Doporučujeme
Velká skála
Území bylo chráněným přírodním výtvorem vyhlášeno v roce 1968. Má rozlohu 1,8 ha a rozkládá se na území katastru Troja. Skalní masív, který dominuje nad levým břehem Vltavy, tvoří starohorní buližník. Byly zde nalezeny jedny z nejstarších zkamenělých organizmů na území České republiky. V 19. století zde byly necitelně vysazeny akáty. V 70. – 80. letech 20. století se započalo s výsadbou původní vegetace, dubů.