

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Kaple Panny Marie Na Rožberku - Hradec Králové Kaple Panny Marie ve Slavíčkově ulici je pseudorománská stavba s půlkruhovou apsidou, vystavěná roku 1910 podle projektu R. Němce. Hlavní oltář pochází od Čeňka Vosmíka.
Doporučujeme
Chodský hrad v Domažlicích Domažlický, nebo jak jej nyní nazýváme Chodský hrad, se nachází na Chodském náměstí na jihozápadním okraji historického centra města. Zde sídlící Muzeum Chodska je přístupné v otevíracích hodinách.
Historie hradu
Domažlický hrad, sídlo královských purkrabí, spolu s městem založil v letech 1262–1265 Přemysl Otakar II. Na počátku 16. století zastávali purkrabský úřad páni ze Švamberka, kteří vedli dlouholeté spory s Chody. Petr ze Švamberka roku 1572 postoupil zchátralý hrad zpět králi. V té době se o hrad přeli Chodové s domažlickými měšťany. Měšťané poté hradu, který mezitím roku 1592 vyhořel, pozbyli roku 1621 konfiskací jako trest za účast na stavovském povstání.
Požárem notně poničený hrad získal Volf Vilém Lamingen z Albenreuthu. Jeho syn jej pak roku 1671 vyměnil s měšťany za pozemky a 2 rybníky. V letech 1726–1727 byly zbytky hradu přeměněny na městskou solnici a později budova sloužila jako sídlo městské správy. Dnes zde sídlí vlastivědné muzeum a archiv.
Dispozice hradu
Hrad byl založen na okraji města na mírné vyvýšenině nad potokem. Půdorys hradu byl podřízen městské parcelaci, část při městě měla pravoúhlý tvar, část z města vystupující čtvrtokrouhlý. Z gotického hradu se v dnešní stavbě dochovala vnější obvodová zeď, část zdi východní a na jejich styčném bodě štíhlá okrouhlá věž. Původní hrad měl dle předpokladů věže tři, ve všech třech nárožích, a mezi nimi tři palácová křídla.
Tipy na výlet
Vydat se můžete na zříceninu hradu Rýzmberk, navštívit zříceninu hradu Nový Herštejn, prohlédnout si hrad a zámek Horšovský Týn. Za návštěvu stojí i tvrz Lštění nebo zřícenina hradu Ruchomperk.
Ubytovat se můžete přímo v Domažlicích.
M.K.
Doporučujeme
Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Vítkov Vítkovský kostel Nanebevzetí Panny Marie stojí východně od centra města. Byl vystavěn jako novogotický v letech 1910-1914. K tomu byl vítkovským starostou Antonínem Onderschkou ustanoven roku 1905 spolek. Ze šedesáti návrhů byl vybrán projekt stavitele Wenzela Mattuschka. Na konci druhé světové války byl kostel poškozen, ale záhy opraven. Stejně tak se na jeho stavu, zejména malovaných oknech podepsala éra komunistického režimu. Po revoluci se však dočkal opravy.
Kostel má tvar kříže, hlavní loď s vysokou žebrovanou klenbou a dvě boční lodě. Vystavěn byl z místního materiálu. Při kopání základů vytrskl silný pramen, z tohoto důvodu byla pod sakristií zbudována šachta a voda svedena do kanalizace. Unikátní je i klenba kostela, tvořící kašírovaná rubová skořepina s vyložením kápí jutovým materiálem máčeným v sádře, zevěšenou na v krovu upevněné železné nosníky a roznášecí nosné pruty z pružných silných větví stromů.
Hlavní oltář je vytvořen z vítkovského lipového dřeva. Malby v oknech tehdy vytvořila firma Richarda Schleina z Grottau. Prostorný chrám pojme až 2.000 osob.
Doporučujeme
Židovský hřbitov Luže Židovský hřbitov v Luži se rozkládá kilometr na severovýchod města. Na tomto místě bylo původně popravčí místo. To že židovské hřbitovy stojí často na nedůstojných místech je důsledkem toho, že vrchnost, většinou nechtěné židovské komunitě, prodávala pozemky co nejhorší. Hřbitov byl založen v první polovině 17. století, ze té doby také pocházejí nejstarší náhrobky, v členitém terénu a byl několikrát rozšiřován až do nynější rozlohy 3,5 tis. m2. Rekonstruovaný hřbitov sloužil jako pietní místo až do 2. světové války. Nachází se na něm asi 500 náhrobků, z nichž nejcennější jsou barokní a klasicistní. Jsou charakteristické množstvím stél a bohatou symbolikou. Nápisy na náhrobcích jsou hebrejské, hebrejsko-české, hebrejsko-německé a česko-německé. Z márnice zbyly už jen ruiny.