Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie je nejvýznamnější gotickou památkou vybudovanou řádem německých rytířů. První zmínka o tomto kostele je z roku 1216. Dnešní kostel vznikl ve 14. století. V roce 1689 postihl kostel požár a následně jeho interiér prošel barokní přestavbou. Konkatedrála je ukázkou severoněmecké gotiky pálených cihel, kde je patrný vliv Wrocali. Má mohutnou příkrou střechu, jížní věž v dolní části gotickou, zakončenou barokní laternou a nedokončenou severní věž s cimbuřím. Na sochařské výzdobě interiéru se podílel moravský sochař Jan Schubert, na obrazové pak Ignac Raab, Ignác Günther a F.I.Leichert.
Doporučujeme
Sv. Roch
Socha sv. Rocha v Praze Uhříněvsi u kostela Všech svatých.
Židovské hřbitovy v Písku byly v historii dva. Tzv. Starý ležel jihovýchodně od města a někdy v průběhu 17. století zanikl. Novodobý hřbitov nalezneme necelé dva kilometry na severozápad od velkého náměstí, kousek za pražským předměstím. Byl založen v roce 1876, poslední pohřeb se zde konal v roce 1942. V 70.letech byly zbořeny hřbitovní budovy a odvezena část náhrobků. V letech 1991-93 byl úpravou zmenšen. Nynější, téměř 5 tis. m2 velká plocha, je ohrazena zdí a za ní je dochováno asi 60 náhrobků s řadou podstavců.
Kostel sv. Petra a Pavla ve Svojšíně se svou románskou věží je jednou z nejstarších staveb tohoto druhu v západních Čechách. Stavba je datována do poloviny 12. století. Zajímavá je především samotná věž, jejíž první patro je v podstatě panskou tribunou uzavřenou ve věži. Portál v jižní zdi této věže umožňoval spojení s obytnou budovou feudálního dvorce (tvrze), která stála v blízkosti kostela. Síla zdi v přízemí věže dosahuje 138 cm. Loď kostela bývala oproti té dnešní užší, stavěná v šíři věže a nižší. Společně s věží je pozůstatkem z tehdejší doby původní zdivo severní strany lodi. Zajímavé jsou nálezy kvádrů s malovanými symboly, a to zejména kvádr s kolovým křížem o průměru 28 cm. Dále se zde nachází kvádr opatřený reliéfem, symbolizující Alfu a Omegu, počátek a konec života spolu s motivem Slunce a Měsíce. Reliéf vznikl bezpochyby v době stavby věže kostela. Vlastníci tribunového kostela, páni ze Svojšína se v české historii poprvé připomínají v roce 1175. Kostel byl již ve 14. století farním kostelem. Vedle něj stávala ještě kaple sv. Michala. Románský kostel byl v 17. století barokně přestavěn. Roku 1713 vypukl v kostele požár, který zničil většinu zařízení a mnoho cenných listin. V letech 1740-66 byla postavena vedle kostela nová fara. Hřbitov nacházející se u kostela byl zrušen a zřízen nový za vsí. V polovině 18. století vznikla chodba z oratoře vedoucí do zámku. V roce 1912 byl interiér kostela renovován.