Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Malá Strana
Historie Malé Strany. Osídlení na území Malé Strany je doloženo již z 8. století. Existovaly zde samostatné osady, jako například Obora, Nebovidky nebo Úvoz. Město zde založil král Přemysl Otakar II v roce 1257. Původně se dnešní Malá Strana nazývala Novým Městem pražským, později Menší Město pražské a rozkládala se na menším území. K rozšíření Malé Strany došlo v letech 1360 – 1362, kdy byla jižní hranice posunuta až k Hladové zdi stavěné císařem Karlem IV. Velký význam na rozvoj Malé Strany měl nejdříve Juditin a později Karlův most, který ji spojoval se Starým Městem a po němž vedla přes Malou Stranu Královská cesta.Na území Malé Strany se usídlovaly církevní instituce, řády, kupci, řemeslníci a také správní instituce. Malá Strana tak měla podstatný vliv na historii Prahy, k níž byla oficiálně připojena 1.5.1784. Současnost Malé Strany. Zástavbu Malé Strany dnes tvoří významné historické budovy, církevní stavby a zahrady. Sídlí zde obě komory Parlamentu České republiky (Sněmovna ve Sněmovní ulici, Senát na Valdštejnském náměstí.)a další významné státní, společenské a církevní organizace. Malá Strana je pro svou historii a dochované památky jedním z nejnavštěvovanějších míst Prahy.
Památník na celosvětový kongres esperanta v roce 1996, který se konal v Praze, je umístěn před Kongresovým centrem. Je zhotoven z žuly.
Třebíčský židovský hřbitov se nachází na konci ulice Hrádek, severně od centra města, kousek nad dochovanou židovskou čtvrtí. Vznikl patrně ve 20. letech 17. století, písemně je poprvé doložen k roku 1636. V roce 1888 byl rozšířen na dnešní úctihodnou výměru 11.772 m2. Najdeme dnes téměř 3.000 náhrobků barokního, klasicistního a novodobého typu. Nejstarší pochází z roku 1631. Při vstupu na hřbitov stojí dochovaná obřadní síň z roku 1903. Dobře udržovaný hřbitov se v sobotu a na noc zamyká, jinak je volně přístupný.
Přesná doba vzniku větrného mlýna u Příčov není známa. Jeho vznik je kladen do 16. či 17. století. Stejně tak není znám jeho zakladatel, kterým mohl být podle některých údajů Jakub Krčín nebo Lobkovicové. Postaven byl z lomové žuly. Každopádně jde o zbytky jednoho z nejstarších, nejkrásnějších a největších větrných mlýnů holandského typu nejen u nás, ale dokonce i v celé Evropě. Nebýt iniciativy občanů z blízké obce v 90. letech 20. století zmizel by mlýn nadobro. Mohutné zdivo vysoké 10 metrů má sílu při zemi 1,2 metru. Vnější průměr dosahuje úctyhodných 13,5 metru. Nejen dob a vzniku, ale i doba kdy došlo k opuštění mlýna není známa. K poboření pravděpodobně došlo někdy kolem poloviny 18. století.