Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Dům Na rybárně
Historie domu sahá do doby, kdy na Betlémském náměstí stával kostel sv.Filipa a Jakuba a sloužil mu jako fara. Významné stavební úpravy prodělal v 17. a v 18.století. Dům je zdoben plastikami. Mimo jiné bustou císaře Josefa I. a sochou Panny Marie. Narodil se zde český malíř J.Čermák. Dům, který zůstává stranou pozornosti a to i přesto že se jedná o bývalou faru dnes již zrušeného kostela sv. Filipa a Jakuba. Jde o barokní stavbu, která skrývá ve svých sklepích gotické zdivo, stejně jako v části obvodového pláště. Kostel sv. Filipa a Jakuba, který stávala téměř uprostřed dnešního Betlémského náměstí se připomíná poprvé k roku 1357. Nevelký kostel měl čtyři oltáře a kněžiště situované na východ. Zádlažba a sloupky před Betlémskou kaplí ukazují kam až kostela sahal. Okolo kostela se rozkládal hřbitov, na kterém byl pohřben přítel a pokračovatel mistra Jana Husa, univerzitní mistr Jakoubek ze Stříbra. Po mučednické smrti mistra Jana Husa přišly husitské bouře, pak války a kostel sv. Filipa a Jakuba živořící ve stínu Betlémské kaple, propadl spolu s dalšími zkáze, aby již nikdy nebyl obnoven. Hřbitov pak byl zrušen ostatně jako mnoho dalších ve vnitřní Praze v roce 1786.
Puklický židovský hřbitov se nachází na malém návrší východního okraje obce. Hřbitov byl snad založen již v 15. století a sloužil pro široké okolí až do roku 1932. Přesto je dnes náhrobky (cca 90) jeho plocha (1.493 m2) zaplněna stova z poloviny. Nejstarší čitelný náhrobek by měl pocházet z roku 1699. Hřbitov je ohrazen místy narušenou nevysokou kamennou zdí a je volně přístupný. Z obce se k němu dá dojít úzkým průchodem vlevo od prodejny potravin po cca 20 m stoupající pěšinou vlevo za domy. Případně kousek od potravin ulicí kolem domu čp. 37 pak vpravo a po cca 10 m vlevo stoupající pěšinou za domy.
Vesnice Lanšperk, v jejímž centru se nacházejí zříceniny hradu Lanšperk, leží 6,5 km na severovýchod od centra okresního města Ústí nad Orlicí. Historie hradu Kopec, na kterém ve druhé polovině 13. století páni z Drnholce z pověření krále Přemysla Otakara II. založili hrad, se odedávna nazýval Zemskou horou – Landesberg. Patřil tedy, stejně jako hrad, který jméno převzal, ke královskému majetku. První písemná zmínka o hradě pochází z roku 1385, kdy jej král Václav II. daroval Závišovi z Falkenštejna. Záviš se z nabytého majetku však dlouho neradoval, již roku 1390 byl za údajnou zradu krále popraven. Václav II. poté daroval Lanšperk nově založenému klášteru na Zbraslavi. V období nepokojů po vraždě posledního Přemyslovce na českém trůně Václava III. hrad dobyl a později získal do zástavy Hajman z Dubé. Od roku 1358 na Lanšperku rozkazovali hejtmané litomyšlského biskupství. V období husitských válek byl hrad podvakrát (1425 a 1429) dobyt sirotčími vojsky. Od této chvíle začíná éra držení hradu šlechtici. Významným byl Zdeněk Kostka z Postupic, který Lanšperk koupil roku 1451 a důkladně jej opevnil. Zdeňkovy dcery přinesly hrad věnem do rodu Pernštejnů, kteří jej však, stejně jako další majitelé Hrzánové z Harasova, již neužívali k obytným účelům. Lanšperk tedy pustl a roku 1622, při příležitosti prodeje panství pánům z Lichtenštejna, se uvádí jako pustý. Dispozice hradu Hrad Lanšperk je typickou ukázkou hradu s plášťovou zdí, kde veškerá obrana hradu závisí pouze na pevné a vysoké obvodové hradbě, ke které se na nejchráněnějších místech přimykají obytné prostory paláců a ostatní hradní objekty. Na Lanšperku to byly paláce dva, situované na východní a západní straně nádvoří. Nejvýraznější částí zřícenin je nyní přibližně z poloviny zachovaná hradební zeď, méně pak již pozůstatky východního paláce. Z paláce západního se nám dochovaly pouze terénní náznaky. Hrad je volně přístupný. Tipy na výlet U Ústí nad Orlicí najdete rozhlednu Andrlův Chlum. Dále se můžete podívat na zříceninu hradu Žampach, zámek Letohrad, rozhlednu Rozálka u Žamberka, zámek Žamberk nebo Městské muzeum Žamberk. Ubytovat se můžete v Ústí nad Orlicí. M.K.
Doporučujeme
Muzeum družstevnictví
Muzeum družstevnictví DA ČR a jeho a jeho sbírkový fond patří k důležitým zdrojům informací o historii českých bytových, spotřebních,výrobních, zemědělských a dalších družstev a také prezentují družstevnictví v kontextu politických, kulturních,hospodářských a sociálních dějin českých zemí od roku 1847 do současnosti. Muzeum družstevnictví bylo založeno v roce 1980 a o rok později byla instalována jeho první stálá expozice. Stálá expozice Vznik prvních družstev na našem území - Vývoj družstevnictví v českých zemích v rámci rakousko-uherské monarchie, ČSR a ČR.