

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Farní kostel svatého Jiljí - Dolní Dvořiště Kostel sv. Jiljí byl založen zřejmě se založením obce ve 13. Století. Jeho existence je doložena k roku 1279. Byl pod správou cisterciáků z Vyššího Brodu. Za husitských bouří sice nebyl katolický, ale roku 1461 je opět pod správou vyšebrodských mnichů. Nynější kostel vznikl na místě původního, dostavěn z větší části roku 1488. Úplně dokončen a vysvěcen byl 11.7.1507.
Trojlodní kostel má v dlouhém lodním prostoru a kněžišti zachovaou žebrovou síťovou klenbu. Trojlodí je zakončeno pětobice uzavřeným presbyteriem. Na severní straně se nachází sakristie. V presbyteriu i trojlodí se nachází gotická lomená okna s kružbami a dochovaly se rovněž gotické portály. Nejhodnotnější jsou žulové části vybavení jako pokladnička, polygonální křtitelnice, sanktuář a kazatelna na šroubovitě točené noze. Kostelní varhany pocházejí z roku 1765.
Doporučujeme
Židovský hřbitov Luka Židovský hřbitov se nachází při silnici mezi obcemi Luka a Záhoří, skrytý v zalesněném porostu.
Hřbitov založený v 17. století byl za druhé světové války a i po ní silně devastován. Jen zeď z lomového kamene, místy narušená, připomíná že se zde nacházel hřbitov. Jeho plocha o velikosti 2.226 m2 je dnes (září 2012) silně zarostlá travou, křovinami i stromy. Jen místy lze najít drobné stopy po bývalých hrobech. Hřbitov je volně přístupný.
Doporučujeme
Zámek Šilheřovice Nedaleko Ostravy v obci Šilheřovice stojí uprostřed rozsáhlého anglického parku zámek z konce 18. století.
Historie zámku
Šilheřovice jsou poprvé zmiňovány roku 1377, kdy je držel Mikuláš Mšan. Ve druhé polovině 16. století drželi panství páni z Vrbna a do této doby je datována i zdejší renesanční tvrz. V roce 1647 prodala Barbora Perpetua, hraběnka z Ursenburku, šilheřovské panství jezuitské koleji v Opavě. Začátkem 18. století patřilo Hlučínsko včetně Šilheřovic pod vládu habsburské monarchie. Po slezských válkách mezi Marii Terezií a pruským králem Fridrichem II. se území Hlučínska dostalo pod nadvládu Pruska.
Po zrušení jezuitského řádu roku 1773 se panství stalo majetkem náboženského fondu, od kterého jej koupil Fridrich Eichendorf. Ten zde po roce 1787 nechal snad na místě zpustlé tvrze postavit nový zámek v romantickém historizujícím slohu. V roce 1845 koupil pruský královský tajný rada Salomon Meyer, svobodný pán z Rothschildu panství Hlučín a spojil tak panství Šilheřovice, Ostrava, Annaberg, Zabelkow a Petřatin. Šilheřovice držel rod Rothschildů až do roku 1938. Po 2. světové válce byl zámek využíván pro výchovu a vzdělávání dětí a mládeže. Následně zde bylo hornické učiliště a od roku 1967 do dnešní doby zde jsou vychováváni kuchaři, číšníci, cukráři, řezníci a prodavači a také kadeřníci. V současné době zámek obhospodařuje Střední odborné učiliště a Hotelová škola. Také se zde pořádají společenské akce, oslavy, svatby, recepce i plesy.
Dispozice zámku
Zámek Šilheřovice je trojkřídlá, jednopatrová stavba s mansardovou nástavbou. Při dvorní straně je u každého křídla vedlejší stejně vysoká budova s bohatě zdobenou fasádou. Celý objekt tak získává tvar písmene E. Zámek obklopuje rozsáhlý anglický park, kde se nachází kašna, bazén se sousoším, zámecká oranžerie, založená pro pěstování ananasovitých rostlin, Lovecký zámeček z konce 19. století a Mléčnice. V zámecké oranžerii dnes sídlí golfový klub a park hostí také jedno z nejrozsáhlejších golfových hřišť v ČR. Lovecký zámeček a Mléčnice slouží dnes jako restaurace. V parku jsou také rybníky a zámecké Evelinino jezero.
Zámek je zrekonstruován a slouží ke společenským akcím.
Tipy na výlet
V Hlučíně najdete evangelický kostel, Muzeum Hlučínska nebo zámek Hlučín. Vydat se můžete i na zámek Velké Hoštice, na zříceninu hradu Přerovec, zámek Raduň nebo rozhlednu Landek. V Ostravě najdete celou řadu dalších památek a zajímavostí, jako je těžní věž dolu Jindřich, Hornické muzeum OKD Pod Landekem, zámek Zábřeh v Ostravě, obytný dům Oblouk nebo horní kolonie jámy Ignát. Navštívit můžete také mnohé galerie, jako je Galerie výtvarného umění, Ostravské muzeum, Muzeum citer nebo Pivovarské muzeum. Dále zde narazíte na Kunčický bludný balvan, kostel sv. Pavla nebo na Alžbětinskou kapli.
Ubytovat se můžete v Hlučíně nebo v Ostravě.
Doporučujeme
Janáček Leoš Janáček Leoš 1854 – 1928 Český hudební skladatel. Deska s bustou. Bronz. Umístěna v roce 1984 na Karlově náměstí. Dům č. 3. Autor: J.Hubička.