

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Jeskyně na Špičáku Jeskyně Na špičáku patří mezi nejstarší doložené jeskyně ve střední Evropě. První zmínka o ní pochází z roku 1430. Často pak sloužila jako úkryt lidem před nebezpečím o čemž svědčí nápisy na stěnách. Nejstarší nápis je datován do roku 1519. V letech 1884-1885 byla zpřístupněna veřejnosti i když šlo o amatérské jednoduché zpřístupnění Sudetoněmeckým horským spolkem. Do dnešní profesionálnější podoby byla jeskyně zpřístupněna od roku 1955. Přes 400 m dlouhý labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech což jsou mořské usazeniny staré 350-380 milionů let. Jeskyně je známá hlavně svoji srdcovou chodbou.
Prohlídková trasa měří 220 m, trvá zhruba 30 minut a je jako jedna z mála bezbariérová. Na prohlídce projdeme a uvidíme hlavně tyto místa:
Kostnice – propástka nazvaná podle nálezu kostí drobných pleistocénních obratlovců.Královská hrobka – vápencový blok pokrytý vrstvou sintru, připomínající sarkofágKalvárie – místo kde se nachází na stěnách mnoho významných záznamů, zejména pak pozornost upoutá kresba dvou klečících postav modlících se pod křížem. Stáří kresby nebylo přesně zjištěno, dává se do souvislosti s působením Českých bratří, ukrývajících se zde po bitvě na Bílé hoře. Srdcová chodba – chodba ve tvaru srdce, jež je motivem této jeskyně.Velký dóm (Ripperův sál) – prostora vzniklá na křížení několika chodeb dostala svoje jméno podle autora první mapy jeskyně.Dóm Naděje – poslední zpřístupněná prostora z níž vychází úzká chodba (chodba Naděje). Jméno Naděje dostala dle toho, že se zde předpokládalo pokračovaní jeskynního systému. Bohužel doposavad všechny pokusy skončily nezdarem.
Jeskyně je přístupná od dubna do října, dle své otevírací doby. U vstupu do jeskyně se nachází malé parkoviště, které však může být hlavně v období od července do srpna když je nepříznivé počasí docela plné.
Prohlídka sepsána podle internetových stránek Správy jeskyní ČR.
Doporučujeme
Židovský hřbitov Vamberk Židovský hřbitov ve Vamberku se nachází u ulice Jánova na severním okraji města.
Údajně byl hřbitov založen před rokem 1673, doložen je až roku 1688. Rozšiřován byl postupně v letech 1753, 1806 a 1820. Na ploše 3.557 m2, která je korytem malého potoka rozdělena na dvě části se nachází asi 500 náhrobků barokního a klasicistního typu, s hebrejskými, německými a českými nápisy z let 1700-1940. Hřbitov je bez obtíží přístupný.
Doporučujeme
Turistické informační centrum Sněžník Dolní Morava je známé horské lyžařské středisko, které se nachází mezi Jeseníky a Orlickými horami, na úpatí Králického Sněžníku (1 424 m n.m.), severně od města Králíky.Část obce již náleží do národní přírodní rezervace Králického Sněžníku, jehož dominanta neodmyslitelně vévodí zdejšímu kraji a jen kousek pod jeho vrcholem pak vyvěrá ze země pramen řeky Moravy, která svým divokým a mladým proudem lemuje jak stříbrná stuha celou obec, jíž dává nejen své kouzlo, ale i jméno. Oba její břehy v tomto místě svírají dva zalesněné horské hřbety, které vybíhají z vrcholové plošiny Králického Sněžníku.Dolní Morava má tedy všechny předpoklady k tomu, aby se stala vyhledávaným cílem všech milovníků aktivně stráveného odpočinku. Jsou tu ideální podmínky nejen pro lyžaře (nejprudší černá sjezdovka v ČR) a běžkaře, ale i vodáky (jarní Morava a Divoká Orlice), rybáře, houbaře, borůvkáře, milovníky horských túr, jízdy na koních a cyklistiky (množství značených a upravených tras).
Doporučujeme
Lázně Mšené
V malebném údolí Mšenského potoka, pouhých 45 km od Prahy, navštivte historický areál Lázní Mšené. Již od roku 1796 jsou místní rodinné lázně navštěvovány náročnými klienty, vyhledávajícími vedle léčby pohybového aparátu především pohodu, odpočinek a klid. V sedmi rekonstruovaných lázeňských pavilonech naleznete kompletní služby pro vaše zdraví. V Lázních Mšené si odpočinou a zdraví utuží nejen klienti zdravotních pojišťoven, ale na své si přijdou i nároční klienti, kteří naleznou nově opravený Balneo provoz, wellness i další doplňkové služby moderní doby.
V příjemném prostředí, s bohatou a stále rozšiřovanou nabídkou léčebných, preventivních a wellness procedur, si můžete léčit nemoci pohybového aparátu i regenerovat tělo a duši.
Historie
Mšené Lázně, ležící nedaleko Řípu, byly založeny na panství hraběte Kinského roku 1796. U jejich zrodu stál ředitel Kinského panství Pavikovský. Ten roku 1790 při své pravidelné inspekční cestě po panství trpěl žaludečními problémy. Po napití míšenské vody se mu ulevilo a sám si vyžádal na hraběti Kinském svolení s výstavbou lázní. Hrabě Kinský mu půjčil peníze a tak roku 1796 za pomoci lékaře a mineraloga MUDr. Františka Ambrože Reusse mohl Pavikovský lázně otevřít. V roce 1803 byla postavena výstavná lázeňská budova a byl také objeven nový pramen, nazvaný Rosina studna, po manželce knížete Rose Kinské rozené Harrachové. První pramen se nazýval Karlův. Roku 1849 dal hrabě Kinský lázním k užívání svůj zámeček. Další rozvoj nastal po roce 1910, kdy místní lékař dr. Neubert začal podávat speciální slatinné lázně. Po První světové válce se lázně dostaly do majetku rodiny Tomanovy. Ti provedli rozsáhlou rekonstrukci lázeňského areálu. V té době do lázni jezdila klientela hlavně z řad pražských měšťanů. Tři mšenské prameny postupně ztratily své minerální látky a k léčbě se tak používají slatina.
O lázních
Přírodní léčivé zdroje: slatinná zemina z lokality Vrbka
Indikace: nemoci neurologické, nemoci pohybového ústrojí, pooperační a poúrazové stavy a rekondice
Léčba: Nemoci pohybového ústrojí, záněty nervů, pooperační stavy, funkční onemocnění páteře, ploténkové syndromy, nemoci z povolání, osteoporózu
Procedury: komplexní vodoléčebné procedury, rehabilitace, elektroléčba, fyzikální terapie, relaxace, masáže, parafínové zábaly, čokoládová koupel, čokoládový zábal, dechová cvičení, kryoterapie, elektroléčba, pivní lázeň, plynové injekce , rašelinový zábal, nácvik nových pohybových stereotypů, Träbertovy proudy, vířivé koupele a další.
Lázeňské objekty: lázeňské ústavy Říp a Kyselka, lázeňské domy Slovanka, Vítkov, Praděd, Blaník
Volný čas: cykloturistika, internetová kavárna, kadeřník, knihovna, kosmetické studio, krytý bazén, kulečník, boccia, ruské kuželky, rybolov, solárium, stolní tenis, turistické trasy, zahrada
Zajímavost: secesní pavilon Dvorana je národní kulturní památkou, její autor architekt Letzel se proslavil zejména v Japonsku
kapacita: 240 lůžek, 7 apartmánů
Kontakt: Lázně Mšené a.s. Lázeňská 62, Mšené-lázně 41119, http://www.msene-lazne.cz