Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Historie hradu Hrad, jehož úkolem bylo střežit obchodní stezku do Žitavy založili v průběhu prvé poloviny 14. století páni z Biberštejna. Roku 1433 byl hrad dobyt husitským hejtmanem Čapkem ze Sán a později kolem roku 1467 se jej na krátko zmocnili pánové z Donína. Na počátku 16. století byl Hamrštejn se zdejším panstvím připojen k Frýdlantu. Neobývaný Hamrštejn byl ponechán svému osudu a zpustl. Čas a povětří hlodalo na jeho zbytcích a kus po kusu spádaval ze strmého hradiště. Asi největší sesutí hradu se událo 9.9.1882. Tehdy se sesul velký kus hradby a s rachotem, který trval asi 5 minut, spadl po velkých či menších kusech ze strmé stráně. Přesto se do dnešní doby dochovala docela významná část hradu. Dispozice hradu Pro stavbu hradu byla vybrána skalnatá homole, z níž vystupují dva vrcholy. Na obou těchto vrcholech vznikly věže netypických půdorysů. Menší nepravidlně okrouhlá a větší čtyřúhelná se zaoblenými rohy, která byla zároveň obytnou věží. K obvodové hradbě mezi oběma vrcholy byla přiložena větší dřevená obytná stavba. Do dnešní doby se zachovaly zbytky věží, nejvíce té větší obytné, a zbytky obvodové hradby. Hradní zřícenina je volně přístupná. Tipy na výlet Vydat se můžete na kamenný útvar Bílé kameny u Jítravy, Krkavčí skály, zříceninu hradu Roimund nebo navštívit zříceninu hradu Starý Falkenbur a zříceninu hradu Grabštejn. U obce Chrastava najdete repliku venkovského velmožského sídla - Curia Vítkov. Ubytovat se můžete v Liberci.
Doporučujeme
Čimické údolí
Území bylo chráněným přírodním výtvorem vyhlášeno v roce 1968. Má rozlohu 11,23 ha a rozkládá de na katastru Čimice. Údolí se svažuje od Čimic na západ k Vltavě a je porostlé smíšeným lesem. Protéká jím Čimický potok. Vyskytují se zde buližníkové suky s vřesovišti. Flóra zahrnuje i teplomilné rostliny a společenstva údolní nivy.
Starý hřbitov založený u kostela sv. Vavřince shledali měšťané v 16. století z hygienických důvodů jako nevyhovující a rozhodli se proto roku 1540 o jeho zrušení a přemístění do prostoru kněžské zahrady. Roku 1543 zde zbudovali hřbitovní kostel sv. Trojice. Renesanční stavbu s gotickými reminiscencemi řídil mistr Blažej z Litomyšle. V roce 1592 byla loď prodloužena. Později proběhlo ještě několik úprav. Vedle lodi byl hlavně pozměněn štít, který je tak dnes novorenesanční. Hřbitov byl zrušen roku 1906. Interiér kostela je nepřístupný.
Zrekonstruovaný židovský hřbitov se nachází na severním okraji lesa zhruba kilometr jižně od obce Dub. Založen byl na počátku 18. století a používán někdy do druhé světové války. Dnes se na jeho ploše nachází zhruba 100 náhrobků z doby od poloviny 18. století do roku 1940. Z velké části je ohrazen zrekonstruovanou zdí z lomového kamene. Jinak je volně přístupný. Dorazit se k němu dá dvěma způsoby. Buď se vydat z obce po turisticky značené cestě směrem na Budkov. Cesta za obcí odbočí na polní cestu a pak na západním úpatí vrchu sejít vpravo z cesty přes menší louku do lesa a trochu pátrat. Nebo lze vyjít z jižní části obce kolem zemědělského družstva a dál po  cestě směřovat směrem k lesu na jeho okraji se pak vnořit po téměř neznatelné cestě vlevo směrem ke hřbitovu. Nejsnadnější a nejlepší je spíše první varianta.