

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Městské informační centrum Zlaté Hory Městečko Zlaté Hory na Jesenicku proslulo ve středověku díky svým nalezištím zlata v blízké říčce Olešnici, kolem které byly budovány štoly. V současnosti se v tomto romantickém kraji buduje replika středověkého hornického městečka s naučnou stezkou. Říká se mu Údolí ztracených štol a má přiblížit život a těžbu horníků. Návštěvníci zde mohou shlédnout dva sruby, jejichž součástí je stoupa na drcení zlaté rudy a také zlatorudný mlýn. Dřevěné stroje byly zhotoveny přesně podle dobových nákresů a původní technikou. Energií je voda, která je přiváděna vodními koly postavenými v kaskádě v původním kanále. ... více o Zlatých horách zdeOtevírací doba: listopad - dubenPO 09:00 - 12:00, 13:00 - 17:00ÚT 09:00 - 12:00, 13:00 - 16:00ST 09:00 - 12:00, 13:00 - 17:00ČT 09:00 - 12:00, 13:00 - 16:00PÁ 09:00 - 12:00, 13:00 - 16:00květen - červen a září - říjen takéSO 9:00 - 13:00červenec a srpen PO - PÁ 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00SO - NE 10:00 - 16:00
Doporučujeme
Vrch Vysoký Kámen (Slepice) Vrch Vysoký kámen neboli lidově také Slepice se nachází asi 3 km severozápadně od Benešova nad Černou.
Je druhým nejvyšším vrcholem „Slepičích hor“ což je část Soběnovské vrchoviny. Na rozdíl od nejvyššího vrchu Kohout má Slepice trochu rozsáhlejší vrcholovou plošinu. Nachází se zde skalní hradba tvořená z několika skalisek, kterým se říká „Kuřata“. Samotná skalka s vrcholem se nachází na jižní části vrcholové plošiny. Kdysi byl vrchol oblíbeným výletním místem pro svůj krásný rozhled. To se však postupem času změnilo. Dnes je však opět z některých míst díky částečnému odlesnění opět výhled. Vrchol je přístupný turisticky značenou cestou. Na skalisku při cestě od Kohouta je výhled téměř půlkruhový severním směrem, například na již zmíněný vrchol. Pod hlavní skalkou s vrcholovým bodem je zase výhled víceméně jižním směrem.
Doporučujeme
Expozice lidového bydlení - Kravaře Stálá expozice
Interiéry základních částí lidového stavení z dob rychtáře Václava Kerna - hlavní světnice, černá kuchyně, světnička, spížová komora, chlév.
Historie domu, obce a rekonstrukce památkového objektu.
Expozice "Severočeská lidová architektura" - charakter a vývoj severočeského lidového domu.
Expozice "Lidové umění a nábytek" - ukázky malovaného nábytku, užitkových předmětů, plastik a obrázků z bohatých etnografických sbírek muzea.
Expozice zemědělského nářadí.
Více si o Vísecké Rychtě můžete přečíst zde.
Doporučujeme
Městské muzeum a galerie Vodňany První muzejní sbírky byly poprvé soustředěny při příležitosti konání národopisné výstavy v únoru roku 1895. Hlavními dárci převážně národopisných předmětů byli spisovatelé Fr. Herites, Otakar Mokrý a Julius Zeyer. První veřejná instalace sbírek se konala až o 10 let později ve dvou sálech radnice.
Po druhé světové válce se hledal vhodný prostor pro zbudování stálé expozice. Jako nejvhodnější byla vybrána budova bývalé židovské synagogy, která byla stavebně upravena a od roku 1958 se zde městské muzeum nachází dodnes.
Stálá expozice
Pamětní síně Fr. Heritese a J. Zeyera; Mikoláš Aleš - Výzdoba děkanského kostela. Obrazárna - české malířství 19. a 20. století.