Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Dějiny kostela Panny Marie sahají zřejmě až do 60. let 13. století. Trojlodní kostel byl postaven v raně gotickém slohu. Po roce 1467 byl opevněn jako náhrada za zničení hradu Edelštejna. V roce 1699 byl kostel poškozen požárem. Zničena byla tehdy střecha, pět oltářů, varhany aj. V následujících letech 1699-1702 byl obnoven v barokním slohu. Roku 1780 byla přistavěna na jižní straně boční lodi kaple sv. Josefa. Další obnova proběhla po požáru v roce 1833. Další velké opravy proběhly v letech 1974-76 a na počátku 20. století. Hlavní barokní oltář pochází z roku 1833. Varhany vyrobené firmou Rieger-Kloss z Krnova jsou z roku 1896. Barevná dlažba z umělého mramoru byla položena v roce 1912. Nástěnné malby pocházejí z roku 1900 a jejich autory jsou Franz Templer a Emil Brendel.
Kostel sv. Františka Xaverského - Uherské Hradiště.
Doporučujeme
Hvězdárna Ondřejov
Dne 21.1.1898 dr. Josef Jan Frič koupil za 900 zlatých zalesněný kopec Manda ( Fričem pojmenovaný na Žalov ) nedaleko obce Ondřejov, kde chtěl vybudovat vysněnou hvězdárnu. Odkoupení pozemků nebylo snadné. Tehdy Fričovi velice pomohla slečna Eleonora Gayerová z Ehrenbergu která tyto pozemky sama zakoupila a také sama zapůjčila část pozemku v zahradě své vily pod kopcem, kde Frič spolu s dr. Maškem a prof. Nušlem vybudovali provizorní observatoř U zelené žáby. V ní prováděli nejrůznější pozorování až do roku 1906. V roce 1905 byla dokončena stavba secesní pracovny a čtyř pozorovacích domečků s odklopnými střechami. V roce 1908 se začaly stavět centrální a západní kupole. Západní kupole byla určena pro astrograf, ke kterému prof. Nušl sestrojil originální regulátor chodu hodinového stroje. V centrální kupoli byl instalován dalekohled z pozůstalosti prof. Šafaříka s velmi kvalitním Clarkovým objektivem. Objektiv je používán dodnes. Malý dřevěný domeček byl doménou dr. Maška, který v roce 1913 jako první v Čechách přijímal časové radiové signály z Paříže na 75 m dlouhou anténu. U příležitosti 10. výročí založení Československé republiky se dr. Josef Jan Frič rozhodl věnovat svou hvězdárnu Univerzitě Karlově. 
Semínský akvadukt se nachází na Opatovickém kanále v blízkosti obce Semín zhruba 3 km severozápadním směrem od Přelouče. Betonový most převádí Opatovický kanál přes Sopřečský potok.