

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
České muzeum hudby České muzeum hudby je specializovaná část Národního muzea. Sídlo muzea se nachází v bývalém barokním kostele sv. Máří Magdaleny na Malé Straně, postaveném v 17. století podle projektu Francesca Carattiho. Stálá expozice zde umístěná se jmenuje Člověk – nástroj – hudba a dílčími expozicemi Českého muzea hudby jsou Muzeum Bedřicha Smetany a Muzeum Antonína Dvořáka.
Sbírky představují staré i vzácné hudební nástroje, notové zápisy vybraných hudebních skladeb, písemnosti spojené s jednotlivými hudebníky, staré gramofonové desky a další hudební artefakty včetně ukázek jednotlivých hudebních nahrávek. Národní muzeum oživilo barokní církevní prostor opět hudbou, protože součástí muzea je i koncertní síň.
Popis expozice
Expozice Člověk – nástroj – hudba má za cíl představit hudební nástroje nejen jako pozoruhodné doklady řemeslné a umělecké zručnosti, ale jako základního prostředníka mezi člověkem a hudbou.
První kroky návštěvníků vedou do sálu, kde se připomíná rozmanitost hudby 20. století tak, jak ji uchoval film, televize, fotografie a záznam zvuku. To vše podkresleno skladbou Milana Caise Čtyři elementy. Další část expozice je věnována hudbě a její podobě v dobách, kdy si člověk hudební nástroje sám vyráběl. Projdeme historií a poznáme jednotlivé možnosti, jak může hudební nástroj tón tvořit, jak vypadal zápis hudby pro různé typy hudebních nástrojů i jak a při jakých společenských příležitostech se na ně hrálo. Dojmy z prohlídky jistě umocní originální architektonické řešení expozice, dynamická aplikace světla a zvuku.
Je možné si ve sluchátkách pustit nahrávky vystavených hudebních nástrojů a pro děti je připraven kvíz, který je provede expozicí.
Na co se můžete těšit
Původně barokní kostel sv. Máří Magdaleny na Malé Straně
Expozice Člověk – nástroj – hudba
Vystaveno je 400 historických hudebních nástrojů mimořádné hodnoty: kladivkový klavír, který vznikl kolem roku 1785 a jehož autorem je pravděpodobně F. X. Christoph – hrál na něj W. A. Mozart při své první návštěvě Prahy v lednu 1787, housle N. Amatiho (z doby kolem roku 1650), skleněná harmonika, niněra s řezbou „Zvěstovaní“ (neznámý autor, 18. století).
Koncerty a komentované prohlídky pro odborníky, veřejnost, nevidomé či zrakově postižené
Doporučujeme
Zdymadlo Štvanice Zdymadlo Štvanice slouží ke splavnění Vltavy v tomto úseku jejího toku. Současnou podobu nabylo v letech 1907 – 1912 a rekonstrukcemi ve čtyřicátých a osmdesátých letech 20. století. Tvoří ho plavební komory Štvanice, Helmovský jez a pohyblivý jez nad komorami a plavební kanály.
Doporučujeme
Rozhledna Tobiášův vrch V roce 1999 byla na Tobiášově vrchu nedaleko Jesenice u Rakovníka postavena 48 metrů vysoká železná telekomunikační věž společností Eurotel a Radiomobil. Zaroveň zde byla umístěna vyhlídková plošina ve výšce 26 metrů na kterou vede 137 schodů. Rozhledna byla provozována až do roku 2007 a to v sezoně.
Přístupnost:
Od 22. května 2010 do září bude otevřeno vždy v SOBOTU a to V,VI,IX: 11.00 - 16.00, VII-VIII: 11.00 - 17.00,prodej žlutých pohlednic série Rozhledny ČR, turistické známky, pamětní razítko.
Doporučujeme
Muzeum družstevnictví Muzeum družstevnictví DA ČR a jeho a jeho sbírkový fond patří k důležitým zdrojům informací o historii českých bytových, spotřebních,výrobních, zemědělských a dalších družstev a také prezentují družstevnictví v kontextu politických, kulturních,hospodářských a sociálních dějin českých zemí od roku 1847 do současnosti.
Muzeum družstevnictví bylo založeno v roce 1980 a o rok později byla instalována jeho první stálá expozice.
Stálá expozice
Vznik prvních družstev na našem území -
Vývoj družstevnictví v českých zemích v rámci rakousko-uherské monarchie, ČSR a ČR.