

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Rozhledna Strážiště u Chomutova Další z mnoha rozhleden ústeckého kraje a Krušných hor stojí na zalesněném vrcholu Strážiště (511 m) u Chomutova. Podobně jako většina okolních rozhleden je také vystavěna z kamene a je mohutná, aby vydržela místní drsné klima. Strážiště bylo vždy oblíbeným místem, proto si jej vybral městský Okrašlovací spolek pro stavbu dřevěného altánu, kterému se říkalo Gloriet. Od roku 1882 se mohli návštěvníci kromě občerstvení a odpočinku také pokochat výhledem z jeho osmiboké, 8 metrů vysoké, věže. Když pavilon po první světové válce dosloužil, rozhodli se radní postavit na vrchu nové objekty, podle plánů chomutovského architekta Kuglera. Plány byly velkolepé. Na Strážišti měl vyrůst horský hotel s restaurací a ubytováním a také s mohutnou kamennou rozhlednou. Dokončená stavba byla veřejnosti slavnostně předána 12. prosince 1931 a stala se velmi rychle oblíbeným výletním místem občanů Chomutova. Kamenná rozhledna byla vysoká 20 metrů a na vyhlídku, ze které se otevíraly nádherné panoramatické výhledy na České středohoří a Krušné hory, vedlo 73 schodů. Ti dříve narození si pamatují, že za socialismu se hotel jmenoval Partyzán. V 90. letech se sice vrátil ke svému původnímu jménu Strážiště, ale měnil často majitele. Nakonec jej město za 3 mil. Kč prodalo soukromému podnikateli panu Donátovi, který investoval do rekonstrukce a úprav další 3 mil. Kč. Výstup na rozhlednu nebyl možný, věž totiž začala sloužit jako ubytovací prostory pro hotelové hosty. Hotel však v listopadu 2004 vyhořel. Po této smutné události se snad začne blýskat na lepší časy. Po rekonstrukci má být rozhledna znovu zpřístupněna.
Doporučujeme
Čertův odpočinek Čertův odpočinek je geologická pozoruhodnost nacházející se na hlavní vrcholové skále Černé hory (1085 m.n.m.) v Jizerských horách.Nazývá se tak skalní útvar s bohatým výskytem skalních hrnců a rýh. Podle legendy vznikl když zbožní lidé s kříži vyháněli pekelné síly z hor. Některé kameny čerti upravili tím, že si na ně sedli (tak vznikly skalní hrnce) a zanechali i při tom otisky svých ocasů (což jsou odtokové rýhy skalních hrnců).
Doporučujeme
Kaple Nejsvětější Trojice - Trhové Sviny Jižně od Trhových Svin stojí ve svahu menšího vrchu klenot českého baroka kaple Svaté Trojice.
Historie poutního místa je spojená s legendu o zjevení tří dětských postaviček, mládenců v bílém rouše. Na tomto místě byla vybudována dřevěná kaple, existující přibližně 150 let. V blízkosti se nacházela poustevna. V letech 1651-1652 během necelého roku byla postavena nová kaple, jejímž mecenášem byl Albert Buquoy. Na kapli později vznikly trhliny a byla zbourána. Současná stavba byla vystavěna snad podle plánů Kiliána Dienzenhofera v letech 1708-1710. Šestiboké ambity kolem kaple pak v letech 1712-1719, roku 1774 musely být po objevení trhlin opraveny a zpevněny kamennými podpěrami. Roku 1787 byl kostel uzavřen a hlavní oltář odvezen do kostela ve Svinech. V roce 1855 bylo podél ambitů vystavěno 18 kapliček s malovanými obrázky. Později zde byla ještě zřízena křížová cesta. Za komunistické éry stavba chátrala, až po revoluci kolem roku 1995 prošla opravou.
Interiér zaujme hlavní nástropní freskou Nejsvětější Trojice od malíře K. Bonanella. Z oltářů zbyly jen torza. Kromě hlavního zde byly i boční Panny Marie Sněžné a sv. Floriána.
Kaple je přístupná o pouti na svátek Svaté Trojice, kromě toho se zde občas konají kvůli dobré akustice také koncerty.
Doporučujeme
Modřanský jez Modřanský jez se nachází mezi Lahvicemi a Modřany. Byl vybudován v letech 1978 – 1984 a je součástí Modřanského zdymadla. Důvodem jeho stavby bylo zkvalitnění plavby v Komořanské a Modřanské úžině a zajištění provozu přístavu Radotín. Jez je 81 m dlouhý, plocha zdrže je 74,2 ha a objem zadržené vody činí 1 729 440 m3. Vytváří rozdíl hladin 2,4 m. Při pravém břehu na jez navazuje plavební komora. Je zde také umístěna vodní elektrárna se třemi přímoproudými kolenovými turbínami. Hltnost každé turbíny je 30 m3/s a výkon 1,62 MW.