Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Rozhledna Douby u Vážan stojí na bezejmenném návrší u západního okraje obce. Stavba je to dřevěné jednoduché trámové konstrukce s krytou vyhlídkovou plošinou ve výšce 8 m. Stavba byla postavena místními nadšenci a přišla na 85.000 korun. Při dobrých podmínkách poskytuje výhled na Chřiby, Bílé Karpaty, Pálavu, Hostýnské vrchy a na okolí obce. Přístup na rozhlednu je volný, parkování je možné cca 200 m od rozhledny na okraji obce.
Doporučujeme
Bachrovna - Kladno
Objekt původně postavený jako soukromá vila v letech 1850-1854 v anglickém novoromantismu. Jen o pár let později na přelomu 50. a 60. let téhož století je odkoupila Vojtěšská huť.
Historie hradu Stavebníkem hradu byl nejspíše v letech 1427-1430 Zikmund z Vartemberka. V roce 1451 koupil Kamenici Mikuláš Trčka z Lípy a v roce 1515 Selhausenové, od nichž v roce 1535 opět přešel do držení Vartmeberků. Ti si v roce 1541-1543 postavili ve městě renesanční zámek a hrad byl zřejmě ponechán svému osudu. V roce 1639 byl dobyt a vypálen Švédy. V roce 1880 se rozhodl místní okrašlovací spolek vestavět do hradní zříceniny dřevěnou budovu s občerstvením a 16 m vysokou krytou rozhlednu. V roce 1910 tu navíc zřídili stylový rytířský sál vyzdobený historickými relikviemi a erby. Po druhé světové válce byl objekt opět opuštěn a chátral. V roce 1995 vznikla nadace na záchranu hradu. Bylo zpevněno zdivo a v roce 1998 tu tesařská firma přistavěla 20 m vysokou dřevěnou rozhlednu, která byla zpřístupněna 13. 6. 1998. Hrad dnes Do dnešní doby se zhradu zachoval nejvíce bývalý hradní palác obdélníkového půdorysu do výšky druhého patra. Na východním okraji se zachovaly zbytky hradeb, které obepínají palác také zčásti z jižní strany. Z ostatních částí hradu se nedochovalo nic, včetně obou bran. Dle většiny infomací je přístup celoročně volný. Tipy na výlet Nedaleko odsud najdete Zlatý vrch, na který můžete vystoupit. Unikátní geologický útvar představuje Panská skála u Kamnického Šenova. V Novém Boru najdete Sklářské muzeum. Ubytování najdete v České Kamenici.
První písemná zmínka o městě je z roku 1325 a již tehdy zde zřejmě stál kostel zasvěcený sv. Bartoloměji. V pramenech je jako farní poprvé uváděn v prosinci roku 1349. Přesná podoba tehdy gotického kostelíka není známa. Po velkém požáru v roce 1740 bylo přistoupeno majitelem panství hrabětem Šporkem k přestavbě vyhořelého kostela. V letech 1756-1761 vznikl kostel pod vlivem rakouské pozdně barokní architektury s rokokovými dekoračními prvky. Starší období připomíná již jen křitelenice (s letopočtem 1536), gotická věž citlivě včleněná do barokní novostavby, krypty v kostele a několik desek s erby a nápisy umístěné v současné sakristii. Dnešní kostel je jednolodní se čtyřmi bočními prostorami a věží vysokou téměř 37 m. Klenby kostela byly vyzdobeny celkem fresek s legendou o sv. Bartoloměji od jeho apoštolského působení přes umučení až k oslavení na nebesích. Pozadí hlavního oltáře je vyplněno vysokou iluzivní freskou od Josefa Kramolína. Představuje sv. Bartoloměje, sv. Petra a Pavla a sv. Václava. K dalšímu vybavení patří dřevěná kazatelna, oltář sv. Jana Nepomuckého a na kruchtě se nacházejí mohutné původní barokní varhany. Kostel je v současné době v dobrém stavu, v roce 2002 prošel generální opravou.