

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Vršovice Jméno vsi je odvozeno od slova vrše, nástroje na chytání ryb, neboť podle historických pramenů oplýval rybami potok Botič, který zde nedaleko teče. Nejstarším doloženým vlastníkem je vyšehradská kapitula, té patřily Vršovice až do začátku 13. století. K roku 1328 se zde uvádí dvůr s vinicí, který koupil řád německých rytířů. Vršovickému údolí se také říkalo Viniční údolí a to podle velkého množství vinic, které zde byly založeny za Karla IV. Od hustistkých bouří se majitelé Vršovic docela střídali, byli mezi nimi Granovští z Granova, Trčkové z Lípy, Šternberkové, Párové, Jakub Wimmer a další. V roce 1902 byly Vršovice povýšeny na město. Vzhledem k poměrně velké vzdálenosti od Nového Města si obec dlouho podržela vesnický ráz. Nejstarší továrna byla postavena až roku 1889, vyráběla prádlo. V roce 1902 pak následovala Waldesova továrna dodnes slavná svými patentními knoflíky. V roce 1922 se staly Vršovice součástí Velké Prahy. V druhé polovině 40. let a v 50. letech 20. století probíhala intenzivní výstavba především ve východní části Vršovic, kde vzniklo sídliště. V roce 1953 byl otevřen nový stadion Slavie, který v poslední době prošel velkou rekonstrukcí a v roce 2008 byl otevřen nový velký reprezentativní stadion. V letech 1972-1977 bylo na pozemcích někdejších vozatajských kasáren naproti Waldesově továrně postaveno nové sídliště Vlasta. Mezi nejvýznamnější památky Vršovic patří kostel sv. Mikuláše, jehož historie sahá až do doby románské, moderní kostel sv. Václava na náměstí Svatopluka Čecha a tzv. Rangherka, častěji zvaná spíše jako vršovický zámeček.
Doporučujeme
Zámek Defurovy Lažany Zámek Defurovy Lažany, okres Klatovy.
Doporučujeme
Jedličkův ústav Ústav pro postižené děti založený MUDr. Jedličkou.
Doporučujeme
Zámek Sokolov Pozdně renesanční a raně barokní sokolovský zámek se nachází ve středu města Sokolov v Karlovarském kraj.
Historie zámku
Na místě dnešního zámku stávala ještě ve 13. století vodní tvrz, kterou ve druhé polovině 15. století za dob Šliků nechali přestavět na pozdně gotický hrádek se čtyřmi věžemi. Po Bílé hoře bylo panství prodáno Nosticům, kteří sídlo přestavěli. Z této doby se nám dochovala také kašna na nádvoří. V roce 1618 na zámku pobýval i "zimní král" Fridrich Falcký. Již v roce 1648 byl zámek zničen švédským vojskem. Z tohoto důvodu se rozhodl jeho tehdejší majitel Jan Hartvik Nostic pro přestavbu na své sídlo. Na novém zámku pobýval taky císař Josef I. s chotí Vilemínou Amálií Brunšvickou v roce 1702. Pro další škody na zámku jej nechal hrabě Bedřich Nostic na počátku 19. století opravit v klasicistním stylu. Tento rod vlastnil zámek až do roku 1945.
V roce 1945 v něm měl sídlo štáb americké armády, která osvobodila Sokolovsko připojené v roce 1938 k Německu. Od roku 1960 se v zámku nachází muzeum, koncipované jako Hornické muzeum Sokolovska a od roku 1984 jako Okresní muzeum v Sokolově se zaměřením na dějiny regionu, historii hornictví a na s nimi související geologii a ekologii. Můžeme zde vidět doklady k těžbě a zpracování rud, hutnictví, výrobu skla a porcelánu, produkce krajek a hudebních nástrojů. Tyto obory jsou dále doplněny o přírodu regionu, život lidí a etnografii. Poslední generální oprava byla provedena v letech 1993 – 1994. Od roku 2003 sídlí v zámku Krajské muzeum Sokolov a Městská knihovna Sokolov.
Podoba zámku
Zámek měl původně dvě brány a na věžích báně, obklopoval jej vodní příkop, park se sochami a obora s daňky a jeleny. V 18. století byla upravena zahrada kolem sídla ve francouzském stylu. Dnešní podoba zámku je z poslední klasicistní přestavby z roku 1805. Dnes zámek tvoří čtyřkřídlá budova s uzavřeným nádvořím a čtyřmi nárožními věžemi. Střed nádvoří zdobí kašna. Jeho severní věže jsou válcovité a jižní věže hranaté s okrouhlou spodní části. Na jižní straně můžeme vidět balkón s malým portálem. Nad hlavním portálem je erb J. H. Nostice a jeho druhé manželky Marie Eleonory Popelové z Lobkovic.
Tipy na výlet
U Sokolova najdete rozhlednu Hrad. Například můžete navštívit nedaleký novorománský zámeček Doubí, hrad Loket nebo Muzeum knižní vazby v Lokti.
Ubytovat se můžete přímo v Sokolově.