

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Autobusová zastávka uhříněves Autobusová zastávka Uhříněves. Praha 22, ulice Přátelství.
Doporučujeme
Židovský hřbitov v Písku Židovské hřbitovy v Písku byly v historii dva. Tzv. Starý ležel jihovýchodně od města a někdy v průběhu 17. století zanikl. Novodobý hřbitov nalezneme necelé dva kilometry na severozápad od velkého náměstí, kousek za pražským předměstím. Byl založen v roce 1876, poslední pohřeb se zde konal v roce 1942. V 70.letech byly zbořeny hřbitovní budovy a odvezena část náhrobků. V letech 1991-93 byl úpravou zmenšen. Nynější, téměř 5 tis. m2 velká plocha, je ohrazena zdí a za ní je dochováno asi 60 náhrobků s řadou podstavců.
Doporučujeme
Pavlinin dvůr - Šumperk Hospodářský objekt panského charakteru nacházející se dnes při Fialově ulici zde prokazatelně stál již ve 40. letech 19. století. Podle pozemkové knihy byl vystavěn v roce 1815 rytířem Franzem Terschem. Posléze byl majitelem A. Scholz a nakonec až do konce druhé světové války byl součástí velkostatku v Šumperku jenž vlastnila rodina barona Chiariho.
Objekt tvoří blok s uzavřeným nádvořím, přístupný branou v jižním traktu. Dnes zde sídlí Vlastivědné muzeum v Šumperku.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Budětice (Džbán) Velmi skromné pozůstatky hradu Budětice (Džbán) se nacházejí na vrchu Džbán mezi obcemi Vlkonice a Budětice. Z první z jmenovaných obcí na hrad vede turistická značka.
Krátká historie hradu
Budětický hrad, obývaný pouhých několik desítek let, založil Dluhomil, nebo jeho syn Bohuslav, ve 2. polovině 13. století. Páni z Budětic tak opustili své starší sídlo ležící při budětickém kostele. Naposledy se po hradě psal Bohuslav z Budětic v letech 1290–1291. Pravděpodobně ani toto sídlo Budětickým nevyhovovalo a po získání nedalekého hradu Rabí jej ponechali svému osudu.
Podoba hradu
Hrad se skládal z obdélného paláce, který ze severovýchodní strany bránila okrouhlá věž. Oválné nádvoří za palácem pak bylo obehnáno dřevěným ohrazením a příkopem. Další budovy v nádvoří byly s největší pravděpodobností také dřevěné, tudíž se po nich nezachovaly žádné stopy. Areál hradu, z něhož jsou kromě příkopu znatelné základy věže a paláce, je volně přístupný.
Tipy na výlet
V nedalekých Horažďovicích můžete navštívit zříceninu hradu Prácheň. V Horažďovicích můžete vidět také Prachatickou bránu, masné krámy nabo kostel sv. Petra a Pavla. U Velké Hydčice najdete také Rosenauerův mlýn.
Ubytovat se můžete v Horažďovicích.
M.K.