

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Kostel sv. Bartoloměje - Heřmanův Městec První písemná zmínka o městě je z roku 1325 a již tehdy zde zřejmě stál kostel zasvěcený sv. Bartoloměji. V pramenech je jako farní poprvé uváděn v prosinci roku 1349. Přesná podoba tehdy gotického kostelíka není známa. Po velkém požáru v roce 1740 bylo přistoupeno majitelem panství hrabětem Šporkem k přestavbě vyhořelého kostela. V letech 1756-1761 vznikl kostel pod vlivem rakouské pozdně barokní architektury s rokokovými dekoračními prvky. Starší období připomíná již jen křitelenice (s letopočtem 1536), gotická věž citlivě včleněná do barokní novostavby, krypty v kostele a několik desek s erby a nápisy umístěné v současné sakristii.
Dnešní kostel je jednolodní se čtyřmi bočními prostorami a věží vysokou téměř 37 m. Klenby kostela byly vyzdobeny celkem fresek s legendou o sv. Bartoloměji od jeho apoštolského působení přes umučení až k oslavení na nebesích. Pozadí hlavního oltáře je vyplněno vysokou iluzivní freskou od Josefa Kramolína. Představuje sv. Bartoloměje, sv. Petra a Pavla a sv. Václava. K dalšímu vybavení patří dřevěná kazatelna, oltář sv. Jana Nepomuckého a na kruchtě se nacházejí mohutné původní barokní varhany.
Kostel je v současné době v dobrém stavu, v roce 2002 prošel generální opravou.
Doporučujeme
Archeopark Chotěbuz Archeologická lokalita Chotěbuz-Podobora je jednou z nejvýznamnějších pravěkých a raně středověkých památek Těšínského Slezska. Archeopark vznikl tam kde dříve bývalo opevněné hradisko z doby ještě před příchodem Slovanů, v tzv. halštatském období. Bylo to mohutné trojdílné hradiště, pod kterým tekla řeka Olše. Hradisko v Podoboře bylo osídleno ve dvou fázích. První byla fáze pravěká, která zabírá období starší doby železné, konkrétně slezsko-platěnickou kulturu (cca 800 – 400 let př. n. l.). Druhá fáze osídlení spadá do období slovanského. V této době zde postupně vyrostlo mohutné hradisko, které sloužilo jako mocenské a hospodářské centrum, kde pravděpodobně sídlila tehdejší společenská elita. Hradisko bylo Slovany opuštěno postupně v 11. století, kdy se správní, obranné a obchodní aktivity přesunuly do Polska. Pozůstatky po hradišti byly podrobeny systematickému archeologickému průzkumu teprve v polovině 20.století. Nyní patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám České republiky.
Mezi nejzajímavější archeologické nálezy patří výbava jízdních bojovníků (udidlo, ostruhy), či zbraně svědčící o násilném zániku hradiska, např. sekery, hroty šípů, nože. Z množství nálezů lze jmenovat také běžné předměty jako byla kosa, nůžky, vědérko apod. Velmi známé je také železné pouto, pravděpodobně používané při obchodu s otroky. O obchodních kontaktech obyvatel hradiska svědčí také nález mince uherského krále Štěpána.
Současně s výzkumem je budován archeopark, který je věrnou replikou původního slovanského opevněného hradiště. Celý archeopark má být dokončen v roce 2010. Cílem archeoparku je ukázat návštěvníkům, život ranně středověkého hradiska a postupně zrekonstruovat do původní podoby zde nalezené objekty. Postupně zde vyrůstají hradby, obytné stavby a dílny. Provoz archeoparku zajišťuje Muzeum Těšínska provoz je prozatím zkušební.
Servis pro návštěvníky
Archeopark je přístupný pouze od 1. dubna do 31. října. Návštěvu lze uskutečni pouze po dohodě s dostatečným časovým předstihem s pracovníky Muzea Těšínska. Pracovníci muzea si návštěvníky dovolují upozornit, že se jedná o Národní kulturní památku, v jejímž prostoru stále probíhá systematický archeologický výzkum v němž není možný volný pohyb osob. Zájemci o prohlídku Archeoparku v době školního roku, by se měli s dostatečným časovým předstihem dohodnou s pracovníky Muzea Těšínska na terminu návštěvy. Mohou k tomu použít kontakty uvedené výše. Předpokládaná doba prohlídky i s výkladem je cca 60 min. V nabídce jsou tři typy prohlídek:
Typy prohlídek pro základní a střední školy:
PROGRAM 1- prohlídka s výkladem průvodceVstupné: 25,- Kč za žáka, 10,- Kč za dítě z MŠ, 2 pedagogové na skup. 12 žáků zdarma, ostatní dosp. 50,- Kč/os. Doba prohlídky cca 45 - 60 min.
PROGRAM 2 - prohlídka s výkladem průvodce doplněná o několik drobných aktivit a soutěží(střelba z luku, mletí obilí v žernovu, tkaní, poznávání rostlin, práce s mapou atd.) Vstupné: 40,- Kč za žáka, 2 pedagogové na skupinu 12 žáků zdarma, ostatní dospělí 50,- Kč/os. Doba prohlídky cca 1,5 - 2,5 h. Prohlídku je možno časově přizpůsobit.
PROGRAM 3 - prohlídka s výkladem průvodce doplněná o několik drobných aktivit a soutěží a s doplňkovým inscenovaným programem v podání Skupiny historického šermu Tizon(ukázky ze života Slovanů včetně ukázek dobových řemesel, oděvů, soubojů apod.) Tato varianta vyžaduje náročné materiální a personální zabezpečení, proto se bude jednat o jednorázově organizovaný nadstandardní program s účastí herců v dobových oděvech, který bude realizován jen za podmínky naplnění dostatečného počtu závazně přihlášených účastníků. Vstupné: 75,- Kč za žáka, 2 pedagogové na skupinu 12 žáků zdarma, ostatní dospělí 100,- Kč/os.
Doporučujeme
Štítová kolonie - Ostrava Jedna z několika hornických kolonií se zachovala v místní části Ostrava-Vítkovice. Tvoří ji souvislá řada spojených dvojdomkům tvořící ulici Lidickou a část ulice Nerudovy a Tržní. Sloužila kdysi zaměstnancům Vítkovických hutí a dolů. Domy jsou postaveny z neomítaných červených režných cihel a ke každému domku přísluší malá zahrádka.
Doporučujeme
Pítko v Hellichově ulici Pítko pod Seminářskou zahradou v ulici Hellichova.