Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Autobusová zastávka Venušina v ulici V Kuťatech slouží pro dopravu ve směru Uhříněves, Kolovraty, Hostivař, Petrovice, Háje.Pojmenování zastávky je odvozeno od přilehlé ulice Venušina.Autobusová zastávka je součástí pražské hromadné dopravy, kterou tvoří trasy metra, městských autobusů a tramvají. Zahrnuje i Petřínskou lanovku, lanovku v pražské ZOO a přívozy přes Vltavu. Dopravní spojení má téměř každá pražská ulice, každé náměstí, či nábřeží.Zabezpečuje přesuny po Praze jak Pražanům, především do zaměstnání, tak návštěvníkům Prahy, turistům. Jejím prostřednictvím mohou navštěvovat pražské památky, divadla, koncerty, výstavy, muzea, kluby, fitcentra apod. Díky ní mají zabezpečenou dopravu i hotely a jiná zařízení poskytující v Praze ubytování, jako například priváty, kempy, botely, hostely, turistické ubytovny, ale i podniky nabízející pohostinství, jako jsou restaurace, kavárny, jídelny, pizzerie, pivnice, cukrárny apod.Prostřednictvím pražské hromadné dopravy je tak dostupná veškerá kultura, kterou Praha svým obyvatelům a návštěvníkům nabízí, stejně jako její jedinečná architektura, příroda, zábava a další nepřeberné množství historických, kulturních, duchovních a přírodních hodnot. A to 24 hodin denně!
Doporučujeme
Muzeum Nové Strašecí
  Zemědělská usedlost na Novostrašecku - expozice vychází z bohatého fondu muzea, který obsahuje množství předmětů z 19.a 20.století využívaných v místních usedlostech a chalupách. Vystaveny jsou předměty dokumentující běžná venkovská řemesla (kováře, koláře, ševce) i místní speciální výroby (dřevovýroba v Pecínově). Nejvíce dokladů je spojeno se zemědělstvím - pěstováním zemědělských produktů a chovem domácích zvířat. Vystaveno je množství předmětů související se zpracováním zemědělských produktů a přípravou potravin v domácnosti (síta, máselnice, formy na máslo, lisy na tvaroh). Expozice obsahuje náznakovou světnici s nábytkem a vybavením ze druhé poloviny 19.století. Expozice je doplněna fotografiemi z konce 19.století zachycujícími staré venkovské chalupy a dvory. Fotografie jsou autorizované a řazené podle vesnic regionu (Slaný - F.Duras, Nové Strašecí - F.Dubec). Keltové na Rakovnicku - Novostrašecko je oblast, která přilákala Kelty ve 4. století př. n. l. svým neobyčejným surovinovým bohatstvím železné rudy a švartny, ze které Kelti vyráběli působivé černé náramky. Nedaleko Mšeckých Žehrovic vybudovali Keltové také čtyřúhelníkový valový areál, jehož význam nebyl dosud nikde dostatečně prezentován. Věříme, že nejen všichni příznivci historie regionu ocení důstojnou a interaktivní prezentaci tak významných nálezů jako je např. proslulá kamenná hlava keltského heroa ze Mšeckých Žehrovic. Muzeum Nové Strašecí slouží zároveň jako Informační centrum Nové Strašecí Stálá expozice Zemědělská usedlost na Novostrašecku - vybavení usedlosti v 19. století Malovaný nábytek - zařízení světnice v 19. století
Doporučujeme
Zámek Velké Březno
Zámek Velké Březno leží na pravém břehu Labe, asi 7 km východně od Ústí nad Labem. Historie zámku Ve městě se postupně vystřídaly všechny typy panských sídel, tedy hrad, tvrz, starý zámek a nový zámek. Starý zámek se ve Velkém Březnu dochoval také. Vystavěli jej v renesančním slohu roku 1528 Salhausenové, ale dnes je veřejnosti nepřístupný. Nový zámek byl postaven v letech 1842 – 1845. Řadí se tak mezi nejmladší zámky v České republice a je to také jedna z posledních feudálních staveb u nás. Jeho výstavba je spojena s rodem Chotků, kteří zdejší panství vlastnili od roku 1841 až do znárodnění v roce 1945. Nový zámek koncipovaný jako empírovou vilu nechal postavit nejvyšší purkrabí Českého království Karel Chotek, podle plánů vídeňského stavitele Foerstera. Objekt je tak typickým představitelem malého šlechtického sídla. Zámeček, k němuž byly během stavby připojeny boční domky pro služebnictvo, ale vypadal poněkud jinak než dnes. Dnešní vzhled je výsledkem náročné přestavby, která proběhla v letech 1885 – 1910, zámek během ní dostal novorenesanční háv a obklopil se anglickým parkem. Podoba zámku Zámek ve Velkém Březnu je obdélná budova s balkonem, nad kterou se zvedá věž. Nad ní jsou patrová stavení se sedlovými střechami. Před zámkem je bazén a vodotrysk. Interiéry zámku nabízí dobové vybavení, které používala rodina Chotků, zejména zakladatel zámku Karel, a také připomíná Žofii Chotkovou, manželku následníka trůnu Ferdinanda d´Este, která spolu s ním zahynula roku 1914 v Sarajevu. Dále je možné uvnitř vidět zrcadlový sál s převýšeným stropem, krbem a štukovou výzdobou, jídelní sál s novorenesančním, bohatě řezaným dřevěným obložením, knihovnu a galerii portrétů rodiny Chotků. Na zámku pobýval přítel Chotků, hudební skladatel Franz List. Návštěvníci mohou využít i nezvyklé noční prohlídky zámku. Zámek je také je oblíbeným místem svatebních obřadů. Tipy na výlet Na výlet se můžete vydat k Váňovskému vodopádu, na zříceninu hradu Střekov, zříceninu hradu Blansko nebo skálu Milenci. V nedalekém Ústí nad Labem můžete navštívit místní zoo, prohlédnout si muzeum města nebo vystoupit na Erbenovu vyhlídku. V Trmicích najdete zámek ve stylu novogotiky. Ubytování najdete přímo v Ústí nad Labem.
Doporučujeme
Šachetský potok
Délka toku: cca 2 km.Povodí: cca 6,3 km2.Šachetský potok pramení v okrese Praha – západ u obce Kosoř a ústí v Radotíně do Radotínského potoka. Část toku tvoří hranici mezi Prahou a Středočeským krajem.Protéká katastrem Radotín.