

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Radotínský přístav Radotínský přístav byl budován od roku 1983 na levém břehu Berounky cca 600 m od soutoku s Vltavou. Je cca 600 m dlouhý, 110 m široký a hloubka vody dosahuje 2,8 m.
Doporučujeme
Letohrádek Bertramka Letohrádek Bertramka je bývalou usedlostí ze 17. století, která prodělala ve druhé polovině 18. století klasicistní přestavbu. Název je odvozen od jména F. Bertramského, který byl jedním z jejích majitelů. K letohrádku patří park a sala terrena, fontána a busta W. A. Mozarta. Věhlas letohrádku dali manželé Duškovi, kteří zde v roce 1787 hostili W. A. Mozarta. Právě tady složil svou nejznámější operu Don Giovanni, která měla svou premiéru v dnešním Tylově divadle v Železné ulici. V současnosti je objekt letohrádku využíván jako muzeum hudby a jako památník manželů Duškových a W. A. Mozarta. Expozice muzea dokumentuje především pobyt W. A. Mozarta v Praze. Podrobné a aktuální informace jsou uvedeny na domovských stránkách muzea.První zmínka o Košířích je v latinském soupisu majetku ženského benediktského kláštera sv. Jiří na Hradě z roku 1185. Odborníci se domnívají že jméno Košíř se zrodilo ještě v době předslovanské. Podle jiných sekali místní obyvatelé vrbové proutí rostoucí na březích Motolského potoka zakřivenými noži zvanými kosíři a vyráběli proutěné zboží. Motolský potok hustě obklopený vrbovinou se kdysi severně od dnešního Palackého mostu vléval do Vltavy. Dnes z něj zůstalo jen torzo mizející pod zemský povrch v místech na rozhraní Motola a Košíř. Vila Bertramka tu stojí už od 17. století. Vystřídala několik majitelů, ale nejvíce proslula v době, kdy v ní bydlela operní pevkyně Josefína Dušková se svým manželem Františkem Xaverem Duškem. Josefína se důvěrně znala s Wolfgangem Amadeem Mozartem a hostila jej na své usedlosti Bertramce při jeho pražských pobytech na podzim roku 1787 a v létě roku 1791. Usedlost jejíž stavební dispozice se v podstatě zachovala, se skládala z jednopatrového obytného stavení, svým průčelím otočeného do dvora, stodoly, špýcharu a seníku. Jedna ze stran nádvoří byla ukočena terasou, pod níž byl velký klenutý prostor, kde byla pravděpodobně tlačírna vína. Samo stavení v přízemí obsahovalo několik místností, největší z nich byl kravín, jehož valená klenba se sbíhala do jednoho kamenného sloupu. První patro usedlosti obsahovalo celkem 12 místností. Dne 1.1.1929 přešla Bertramka do majetku nově založené Mozartovy obce v Československu. V době nacistické okupace bylo česke vední spolku donuceno k odstoupení a na jejich místa dosazeny němci. Jediným pozitivem bylo, že němci uvolnili poměrně velké finanční částky na opravu objektu. V lednu 1986 podepsala předsedkyně spolku pod nátlakem darování Betramky československému státu.
Doporučujeme
Hrad Hněvín (Most) Zříceniny hradu skryté pod novodobou budovou restaurace stojí na dominantním kopci nad městem Most. Věž, zčásti původní hradní, je přístupná v návštěvních hodinách.
Historie hradu
Hrad, jinak též nazývaný Hněvín či Landeswarte – Zemská stráž, byl králem Václavem I. založen ve 30. letech 13. století a pod ním vzniklo důležité královské město. Hrad měl především za úkol střežit tudy vedoucí starou obchodní stezku. Po dobu královského držení byl hrad udržován a goticky přestavován. V roce 1595 jej do svého držení získalo město Most. Za třicetileté války byl obsazen císařskými a posléze naopak švédskými vojsky. Měšťané po skončení války usoudili, že je hrad nad městem spíše ohrožuje, zvláště pokud se ho zmocní nepřítel, a proto přivítali rozhodnutí císaře Ferdinanda III. o rozboření hradu, jenž se konalo v letech 1651–1653. Stavební materiál pak měšťané dále využili pro své potřeby. Ve druhé polovině 19. století byla na místě hradu zbudována pseudogotická výletní restaurace a věž hradu upravena na rozhlednu.
Dispozice hradu
Vzhledem k novodobým značným úpravám hradního areálu jsou dnešní vědomosti o podobě hradu velmi děravé. Dispozice hradu byla trojúhelná a dvojdílná. Hradní jádro obsahovalo vysokou okrouhlou věž, starý palác s kaplí a královským sálem, nový palác a čtverhrannou věž. Z předhradí se dodnes dochovalo zdivo pravděpodobně hospodářských budov, začleněné do novodobého zdiva. Dnešní slabá obvodová zeď s největší pravděpodobností kopíruje bývalou zeď hradební. Tři okrouhlé bašty v ní mohou, ale i nemusí být založeny na základech původních bašt hradních.
Tipy na výlet
V Mostě můžete navštívit planetárium, Oblastní muzeum. V Horním Jiřetíně je k vidění barokní zámek Jezeří, v Litvínově pak zámek Janov a vodní nádrž Janov.
Ubytování najdete v Mostě.
M.K.
Doporučujeme
Studna v ulici Ke Smíchovu Studna v ulici Ke Smíchovu je umístěna před základní školou, u autobusové zastávky Slivenec.