

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Strozzi Petr Poprsí hraběte Strozziho je dílem Mořice Černila z roku 1663. Je zhotoveno z bílého tyrolského mramoru. Plastiku vytvořil podle podobizny. Vysoký hranolový podstavec pochází ze sochařské a kamenické školy v Hořicích. Na současné místo, na východním okraji Kaizlových sadů, byla osazena v roce 1898.
Doporučujeme
Vodní nádrž Lipno Vodní nádrž Lipno se skládá ze dvou částí. Samotné mohutné vodní nádrže s hrází a elektrárnou a malé vyrovnávací nádrže u Vyššího Brodu.
Myšlenka o soustavě přehrad pochází již z roku 1892. O výstavbě současné nádrže bylo rozhodnuto až po druhé světové válce. Přípravné práce probíhaly v letech 1946-1947, samotná výstavba pak v letech 1952-1959. Vznikla tak mohutná vodní nádrž o ploše 4.870 ha táhnoucí se od obce Lipno nad Vltavou až téměř k Želnavě. V největší šířce měří 5 km, průměrná hloubka je 6,5 m a u hráze pak maximální hloubka 25 m. Přes nádrž vedou tři přívozy a jeden most. V zimním období, když je silný led si někteří odvážlivci v autech krátí cestu přes zamrzlou nádrž.
Hráz je z jedné třetiny betonová gravitační a ze dvou třetin je zemní sypaná. Má délku 296 m a výšku 25 m. U hráze se nachází špičková podzemní elektrárna. Kaverna hydrocentrály je vylámana v žulovém masivu asi 200 m pod povrchem. Její rozměry se dají srovnat s hlavní lodí Svatovítského chrámu na Pražském hradě. Z vodních turbín je pak voda odváděna 3,6 km dlouhým tunelem do vyrovnávací nádrže s názvem Lipno II. nacházející se u Vyššího Brodu.
Doporučujeme
Židovský hřbitov Janovice nad Úhlavou Janovický židovský hřbitov se nachází přibližně 2 km jihozápadně od obce, na svahu menšího vršku při silnici vedoucí do Nýrska.
Založen byl kolem roku 1723 a na jeho ploše 1.515 m2 je dochováno cca 269 náhrobků. Několik z nich jihočeského typu z bílého vápence zdobeného lidovými motivy. Hřbitov je ohrazen kamennou zdí, přesto je bez potíží přístupný.
V obci zhruba 150 m od náměstí se nachází bývalá synagoga, postavená po roce 1723 a sloužící svému účelu až do 30. let 20. století. V roce 1951 byla radikálně přestavěna na sídlo hasičského sboru. Modlitební sál byl rozdělen stropem a všechny vnější slohové prvky odstraněny, dům tak dnes vůbec nepřipomíná svůj původní účel. Dochovala se jen klenba se štukovou výzdobou, klenba schodiště a arkády ženské galerie.
Doporučujeme
Stříbrná studánka - pramen Svratky Stříbrná studánka - pramen Svratky, okres Žďár nad Sázavou.