

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Zlatý vrch Zhruba 4,5 km severovýchodně od České Kamenice se nachází Zlatý vrch (656 m.n.m.) utvořený za sopečné třetihorní činnosti. Na jeho jižním svahu se nachází bývalý lom, který po druhé světové válce odkryl pohled na zajímavou sloupcovitou odlučnost nefelinického čediče. Zdejší stěny jsou až třicet metrů vysoké a po odkrytí této památky byla činnost lomu na počátku 60. let ukončena a v roce 1964 vyhlášena přírodní památkou. Zdejší čedičové těleso ještě pokryla mladší lávová vrstva patrná jako tmavá čepice na vrcholové části sloupců.
Místo je přístupné turisticky značenou odbočkou.
Doporučujeme
Kostel sv. Petra a Pavla - Byšičky Kostel sv. Petra a Pavla se nachází uprostřed malého hřbitova na mírném návrší zvaném Byšička, nedaleko města Lázně Bělohrad.
První zmínky o kostelu na Byšičkách nalezneme v písemných pramenech již z roku 1267. V té době zde stával malý románský kostelík. Obec, která obklopovala návrší, je poprvé v pramenech zmíněna až v roce 1318. Za třicetileté války obec zanikla a jediné, co z ní zbylo, je právě kostel sv. Petra a Pavla. V místních pověstech se uvádí, že se ves propadla do země pro hříšný styl života zdejších obyvatel, zachráněn byl díky modlitbám sv. Petra pouze kostel. První výraznější stavební oprava kostela je doložena v roce 1718 a v roce 1850 je ke gotické lodi přistavěna jednopatrová věž. V té době, v letech 1851 – 1880, žil u kostela poslední z českých poustevníků, Augustýn Hoření, z jehož iniciativy byla podél cesty ke kostelu vybudována křížová cesta. Na konci 20. století byla provedena celková rekonstrukce kostela a opravena byla i křížová cesta. Panorama kostela obklopeného nevelkých hřbitovem bylo inspirací Karlu Jaromíru Erbenovi k napsání básně Svatební košile z cyklu Kytice. Jelikož je vrch Byšička cílem procházek turistů i lázeňských hostů, byla v nedávné době opravena příjezdová komunikace a vystavěno posezení s výhledem do kraje.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Vlčtejn Historie hradu
Vznik hradu Vlčtejna, lze patrně spojovat se stavební činností Rožmberků před polovinou 14. století. V roce 1421 byl obsazen husity, kteří se zde udrželi až do roku 1446. Roku 1451 zde byla uzavřena smlouva mezi poděbradskou a rožmberskou stranou. Po roce 1500 se zde vystřídalo několik majitelů a ještě na počátku 17. století plnil objekt rezidenční funkci. Ještě na konci téhož století byl také zříceninou. V roce 1822 byl palác opraven a zastřešen, ale záhy opět zpustl. V roce 1824 bylo předhradí rozebráno na stavbu silnice.
Podoba hradu
Hrad měl dvojdílnou dispozici, kterou obíhal systém dvojitých valů a příkopů. Na takto obehnané ploše se nacházelo předhradí, kde zřejmě stála jediná rozměrná budova. Vrchol skalky pak zaujal dvouprostorový plochostropý palác s polygonálním čelem. Přístup sem byl malou věžovitou branou.
Hrad dnes
Do dnešní doby se zachoval poměrně velký zbytek paláce stojícího na buližníkové skalce, kam dnes vedou železné schůdky. V místě předhradí se dochovalo jen torzo obvodové hradby, které kdysi zároveň tvořilo patrně i stěnu jediné budovy stojící v předhradí. Arál hradní zříceniny je volně přístupný.
Tipy na výlet
Kromě samotného města Plzeň můžete v okolí navštívit zříceninu hradu Lopata, také kostel sv. Prokopa ve Štěnovicích, kamenný most Dobřany, rotundu sv. Petra ve Starém Plzenci nebo vystoupit na rozhlednu Sylvánský vrch. Za návštěvu stojí i klasicistní zámek Kozel nebo zřícenina hradu Radyně. Nedaleko je i zřícenina hradu Litice.
Ubytovat se můžete v Plzni.
Doporučujeme
Znojemský hrad Významný přemyslovský hrad, přestavěný později na zámek a pivovar, stojí na ostrožně v jihozápadním cípu středověké části města Znojma. Expozice Jihomoravského muzea zde jsoucí jsou přístupné, stejně jako známá rotunda sv. Kateřiny, v otevíracích hodinách.
Historie hradu
Dřevohlinitý hrad, předchůdce svého kamenného potomka, vznikl již na počátku 11. století po připojení Moravy k českému knížectví. Po vyčlenění samostatného znojemského údělu roku 1092 se hrad stal jeho správním, politickým a vojenským sídlem, a proto byl důkladně upraven a zčásti již vybudován z kamene. Na přelomu 12. a 13. století pak došlo k přestavbě na vrcholně středověký hrad. Znojemský hrad byl po dlouhá staletí královským majetkem. Počátkem 15. století se jej zmocnili stoupenci moravského markraběte Prokopa pod vedením Jana Sokola z Lamberka a Hynka Suchého Čerta z Jevišovic, kteří v roce 1404 odolali dobývání hradu vojskem vévody Albrechta a krále Zikmunda. V husitském období bylo Znojmo katolické.
Po husitských válkách začal být znojemský hrad zastavován. Prvním zástavním majitelem se roku 1439 stal Albrecht z Leskovce. Zástavní majitelé se často střídali. Ve vlně konfiskací po bitvě na Bílé hoře o hrad přišel Zdeněk z Roupova. Roku 1645 jej poničili Švédové. Až do 18. století byl hrad pouze udržován a dokonce i předhradí zůstávalo volné, pěstovala se na něm vinná réva. V roce 1710 se jedinými majiteli hradu stali bratři z Deblína, za nichž proběhla výrazná barokní přestavba, dokončená roku 1732. Město Znojmo od pánů z Deblína získalo část hradu včetně prostoru okolo rotundy sv. Kateřiny a vystavělo zde pivovar. Původní hradní jádro pak bylo přestavěno na barokní zámek. V roce 1784 zemřel poslední potomek pánů z Deblína a ze zámku se stal vojenský lazaret. Od roku 1865 je majitelem celého areálu město Znojmo, které sem postupně přemístilo Jihomoravské muzeum.
Podoba hradu
Stavení vývoj znojemského hradu je v počátcích zahalen tajemstvím. Nejstarší stavbou zde dosud jsoucí je rotunda sv. Kateřiny s nástěnnými malbami – galerií Přemyslovců – z roku 1134. Vrcholně gotický hrad zaujímal konec ostrožny, oddělený do skály vylámaným příkopem. Hradní jádro tvořil soubor válcové věže, paláce a románské kaple s protáhlou apsidou. Počátkem 13. století také vznikla osmiboká tzv. Loupežná věž u vstupu do předhradí, která byla dlouhá desetiletí považována za nejstarší objekt hradu. Zřítila se roku 1892. Pozdně gotické a renesanční úpravy hradu nebyly příliš výrazné. Dnešní podobu znojemskému sídlu dala barokní přestavba v první polovině 18. století, o níž je psáno výše. Později byly jen klasicistně upraveny fasády.
Tipy na výlet
Ve městě najdete také Památník Prokopa Diviše, dominikánský klášter, děkanský chrám sv. Mikuláše, kapucínský klášter s kostelem sv. Jana Křtitele nebo zámek Znojmo. V Hlubokých Mašůvkách najdete kostel Navštívení Panny Marie. Navštívit můžete také zříceninu hradu Lepikus, rotundu Nanebevzetí Panny Marie, zámek Plaveč, zámek Jevišovice a vodní nádrž Jevišovice.
Ubytovat se můžete hned ve Znojmě.
M.K.