Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Protivínský židovský hřbitov najdeme na východním okraji města, nedaleko komunálního hřbitova, při silnici do osady Bečelov. Hřbitov založený roku 1878 byl v roce 1939 zdevastován a většina náhrobků odvezena. Dnes již spíše zatravněná plocha hřbitova (719 m2) obsahuje jen pár náhrobků. Ohradní zeď z lomového kamene je místy narušená. Vstup je volný přes bývalou márnici ze které zbyly jen základy zdí (9/2012).
Doporučujeme
Jihočeská plavební
  Jsme malou společností provozující vyhlídkové plavby v malebném Týně nad Vltavou na vyhlídkové lodi Regent, která svým vzhledem působí romanticky a dokonale zapadá do celkového pohledu na město a jeho okolí.     Naší nabídku tvoří především tři vyhlídkové trasy. Krátkou plavbu 25min do okolí Týna nad Vltavou. Středně dlouhou plavbu 70min k soutoku řek Vltavy a Lužnice odtud následuje krátká plavba po řece Lužnici a zpět do Týna nad Vltavou. Dlouhou plavbu po řece Vltavě k přehradě Kořensko kde se proplavíme plavební komorou a odtud uskutečníme krátkou plavbu k obci Újezd kde se před  z části zatopenou malou vojenskou pevností ( bunkrem) z 2 světové války obrátíme a vyplujeme zpět přes plavební komoru do Týna nad Vltavou.       Naším cílem je Vám poskytnout jedinečný zážitek nejen prostřednictvím víkendových rodinných výletů, ale díky každodennímu provozu také během Vaší dovolené a dalších příležitostí. Například romantická plavba v dopoledním klidu či naopak při západu slunce Vám jistě náladu nezkazí.  Nabízíme Vám možnost prohlédnout si město a okolní přírodu jiným způsobem, jakým pohled z paluby lodi zajisté je.  Bližší informace Vám rádi poskytneme na našich Webových stránkách WWW.JIHOCESKAPLAVEBNI.CZ Těšíme se na Vaši návštěvu a přejeme Vám mnoho zážitků na palubě lodi Regent . Najdete nás na centrálním městském přístavišti v bezprostřední blízkosti hlavního Týnského silničního mostu. Ze směru od Temelína stačí pouze přejet most, za ním odbočit vlevo a pak již stačí pouze sjet nejbližšími uličkami (Děkanská a Pod Kostelem) dolů k řece na centrální parkoviště. Odtud je to už jen pár kroků. Kotviště je vyznačeno na mapě  
Doporučujeme
Popova skála
Popova skála je zdaleka viditelná dominanta východní části Lužických hor, nacházející se asi 4 km jihozápadně od Hrádku nad Nisou. Její vrchol tvoří tektonicky porušené svrchnokřídové pískovce, které jsou dnes různě vzpříčené a šikmo poskládané. Na vrchol upravený již v roce 1904 vede turisticky značená odbočka. Jsou zde železné schody a vršek zabezpečen zábradlím. Z vrcholku je krásný kruhový výhled do okolí.
Doporučujeme
Chrudim
Chrudim je okresní město v Pardubickém kraji. Ve městě žije kolem 24 tis. obyvatel. Bývalé královské město věnné, známé rovněž jako "Athény východních Čech" leží na řece Chrudimce na rozhraní Železných hor a Polabské nížiny. Město se pyšní krásnou městskou památkovou zónou.    Archeologické výzkumy dokládají, že na návrší zvaném Pumberky (severovýchodně od dnešního centra) lidé postavili opevněné sídliště přibližně již před šesti až sedmi tisíci lety. Po delší pauze v osídlení přicházejí v 7. – 8. století Slované. V letech 995 až 1055 vzniká první přemyslovské hradiště. První spolehlivá písemná zmínka o Chrudimi se vztahuje k r. 1055, kdy zde měl podle Kosmovy kroniky zemřít český kníže Břetislav I. Z dosavadního hradiště roku 1263 kolonizačním úsilím Přemysla Otakara II. vzniklo pravé středověké město.  Od r. 1307 patřila s určitými přestávkami ke královským věnným městům, jež sloužila manželkám českých panovníků jako zdroj příjmů. Tato tradice se udržela až do zániku habsburské monarchie. V roce 1620 byla Chrudim tvrdě postižena za své sympatie k českému králi Fridrichu Falckému. Hospodářský úpadek byl i odrazem jezuitského tmářství, ze kterého se město vymanilo až na rozhraní 18. a 19. století, kdy vzniká Wiesnerova strojírenská továrna a v roce 1876 Popperova továrna na obuv.     Mezi nejznámější památky Chrudimi patří Wiesnerův dům, komplex muzejních budov (1898-1901), bývalý koželužský mlýn, rodný dům Josefa Ressla, arciděkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie na náměstí, kapucínský klášter se zahradou, bašta Prachárna, kostel sv. Michaela, romantické náměstíčko U Vodárny, Mydlářovský dům (1573-1577) s Muzeem loutkářských kultur, Myší díra a kostel sv. Kateřiny či Kotěrova vila. Dochovaly se také zbytky opevnění z roku 1349.     Chrudim nabízí rozličné kulturní aktivity kterým vévodí Loutkářská Chrudim- unikátní mezinárodní festival loutkářských souborů.