

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Dům č. 16 Dům naproti Smíchovskému nádraží je jednou z budov, kde v průběhu německé okupace sídlily okupantské jednotky.
Doporučujeme
Rozhledna Dymník u Rumburku Vrch Dymník (516 m) se nachází ve Šluknovském výběžku nedaleko městečka Rumburk.
Rozhledna jako dárek k jubileu
Na jeho vrcholu stojí rozhledna, která má velmi zajímavý osud. Nepostavil ji žádný turistický spolek, ani obec, ale soukromá osoba. Konkrétně radní města Rumburka August Wenschuch, který se tak rozhodl oslavit své šedesáté narozeniny a zároveň odchod do důchodu. Její stavbu, která byla dokončena roku 1896, financoval celou ze svých peněz. Architekt Hampel postavil patnáctimetrovou válcovou věž postavenou z cihel, která byla nazvána Augustova. Od roku 1895 se na Dymníku nachází také restaurace. Turistům sloužila více než sto let bez větších oprav. Ty byly provedeny přesně sto let od jejího otevření kdy byly také prořezány okolní stromy a proto i dnes nabízí těm co vystoupají jejích 82 schodů nádherný výhled na Ještěd, Luž, Smrk, Bezděz či Milešovku. Rozhledna je volně přístupná.
Výhled
sever: Staré Křečany, Šluknovská pahorkatina, příhraniční saské vrcholy
východ: Rumburk, Varnsdorf, východní hřeben Lužických hor, Špičák u Varnsdorfu, Žitavsko, Ještěd, Jizerské hory, Krkonoše
jih: Krásná Lípa, západní část hřebene Lužických hor s Jedlovou a Studencem
západ: Českého středohoří s Milešovkou, Krušné hory, Vlčí hora, Tanečnice
Popis cesty
Autem - z centra Rumburka zatočit u gymnázia a jet na západ směrem k areálu Koupaliště, od kterého vás cedule dovedou až k restauraci Dymník. Tady zaparkovat a po modré značce půlkilometr pěšky dojít k rozhledně.
Vlakem - nebližší vlaková zastávka je v Rumburku. Odtud dojděte do centra města ke zmíněnému gymnáziu, kde se napojíte na modře značenou turistickou trasu. Ta vás dovede až k rozhledně. Celková délka trasy je 3,5 kilometru.
Doporučujeme
Zámek Osov Barokní zámek stojí na severním okraji malé obce Osov na Berounsku. Zámek je poměrně rozsáhlá trojkřídlá budova s polopatrem, k hlavnímu průčelí je přistavěný novodobý balkón. Na zahradním průčelí je hezký vstupní portál, k zámku vedou staré malebné aleje. Zámek dnes patří soukromým majitelům a není bohužel veřejnosti přístupný.
Historie zámku
První písemná zmínka o vsi Osov pochází z roku 1379. Později zde stála tvrz, připomínaná v roku 1504. V držení panství se vystřídala celá řada majitelů, než koupil Osov v roce 1677 Ferdinand Maxmilián z Kounic. Za Kouniců se poměrně malý statek změnil v rozsáhlejší panství, k němuž náleželo 12 vesnic. Noví majitelé nechali původní starou tvrz zbořit a na jejím místě postavil Jan Adolf hrabě z Kounic v letech 1728 – 1737 barokní zámek obklopen rozsáhlým francouzským barokním parkem. Kounicové drželi Osov do roku 1804, později se majitelé panství střídali až jej roku 1840 získali orličtí Schwarzenbergové.
Za nich byl na místě francouzské zahrady založen anglický park. Po první pozemkové reformě se stal osovský zámek v roce 1927 součástí zbytkového statku. Poté získala zámek rodina Palivců, kterým byl znárodněn v roce 1948 a sloužil jako domov důchodců. Po roce 1990 byl Osov vrácen v restituci potomkům původních majitelů a dnes slouží jako rekreační sídlo anglického stylu s možností ubytování, různých sportovních aktivit i dobrého jídla.
V okolí můžete vystoupit na rozhlednu Studený vrch u Hostomic. Z ní uvidíte i krásné dobříšské lesy. Ubytovat se můžete například na Dobříši. Zde stojí za návštěvu zámek Dobříš.
Doporučujeme
Sv. Václav Socha sv. Václava je umístěna na III. nádvoří na nároží Starého proboštství. Je zhotovena z pískovce vytvořil jí v roce 1662 J. J. Bendl.