

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Silniční tunel - Hřebeč Hřebečský silniční tunel byl vystavěn v letech 1994-1997 na frekventované silnici I/35 mezi Moravskou Třebovou a Litomyšlí v blízkosti obce Koclířov. Tunel má délku 354 m, je jednotubusový se třemi jízdními pruhy (dva ve stoupání, jeden klesající) a průjezdním profilu 5,2 m.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Čertův hrádek Na velmi skromné zbytky Čertova hrádku, jinak též zvaného podle nedaleké vsi Olomučany, vede z bývalého okresního města Blansko turistické značení, které dále pokračuje na Nový hrad. Areál hrádku je volně přístupný.
Historie hradu
Dle nálezu keramiky lze soudit, že hrad existoval již ve druhé polovině 13. století. V písemných pramenech je však poprvé zmiňován až roku 1346 při příležitosti dělení zboží pánů z Lipé. Za pánů z Lipé byla sloučena zboží zničeného hradu Obřany a Olomučan, z nichž majitel obě spravoval. Za Čeňka z Lipé se zboží v polovině 14. století opět oddělila a na Olomučanech se usadil Vilém z Opatovic, který se po nich roku 1374 i psal. Na počátku 15. století se vlastníkem hradu stal Jan Bidlo, jenž je tu sezením zmiňován roku 1437. Někdy okolo poloviny 15. století hrad zpustl.
Dispozice hradu
Dispozice hradu byla dvojdílná, rozdělená tentokrát pouze hradbou, nikoliv příkopem. V dělicí hradbě stávala věž, není zcela jasné, zda okrouhlá s břitem, či čtverhranná s kruhovým vnitřním prostorem. V nejchráněnější poloze jádra pak stával dvoj či trojprostorový palác. Dále hrad tvořila již jen hradba a v jihovýchodní části hradu příkop. Do dnešních dnů se dochovaly drobné střepy zdiva věže, hradeb a paláce.
Tipy na výlet
V Blansku dále najdete renesanční zámek, Muzeum Blansko, Galerii města Blanska, Kateřinskou jeskyni, Sloupsko-šošůvské jeskyně, propast Macochu, rozhlednu Podvrší u Blanska nebo jeskyni Kůlna. Za návštěvui stojí i Muzeum větrný mlýn nebo huť Klamovka.
Ubytovat se můžete v Blansku.
M.K.
Doporučujeme
Bolard Tomáš Bolard Tomáš, ? – 1885. Český učitel. Kamenná textová deska s nápisem z roku 1897. Autorem desky je J.Hladký.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Egerberk Historie hradu
Kdo a kdy založil hrad Egerberk není známo, neboť se o jeho počáteční podobě nic nedochovalo. Hrad prošel rukama řady šlechtických rodů. Nejstarší dostupné doklady jsou z první poloviny 14. století. V nich se hovoří o pánech z Egerberku. Prvním doloženým vlastníkem je Vilém z Egerberku v roce 1317. Jeho mladší syn prodal v roce 1350 hrad Šumburkům. Ti jej vlastnili až do roku 1384, kdy jej prodali pánům z Dubé.
Časté střídání majitelů
Od roku 1385 vlastnil hrad Jindřich Škopek z Dubé, jeden z členů rady krále Václava IV. Za jeho vlastnictví prošel hrad první zásadní přestavbou. Přestavěný hrad získal v letech 1411 a 1412 Mikuláš Augustinův, nejvyšší zemský písař. Po něm držel na počátku husitských válek hrad Wend z Ilburka. Wend se dostal do sporu s Vilémem z nedalekého Šumburka. Ten lstí obsadil Egerberk a později nechal Wenda umučit v hradní hladomorně. Po smrti Viléma koupil hrad Jakoubek z Vřesovic, ale v roce 1455 se po dlouhých majetkových sporech podařilo hrad získat opět Ilburkům. Hrad nadále střídal majitele, v roce 1557 jej například získal Bohuslav Felix Hasištejnský z Lobkovic, v roce 1623 jej po bělohorských konfiskacích koupili Thunové. Za jejich držení pak Egerberk postupně pustl a měnil se ve zříceninu, neboť jejich sídlo bylo v Klášterci nad Ohří.
Podoba hradu
Hrad měl původně elipsovitý tvar a byl obklopen vysokým valem s příkopem. Kolem vnějšího obvodu se táhla 2 m silná zeď, jako hlavní obranný prvek. Vstupní brána do hradu byla od jihozápadu. Do vlastního hradu se pak vstupovalo další branou za příkopem. Hrad tvořily dvě části – východní obytná a hospodářská, západní obranná. Obytnou část tvořil hlavně třípatrový hradní palác se dvěma sály a několika menšími místnostmi včetně ložnice. Na západní straně byl vnitřní hrad uzavřen mohutnou obrannou věží se silnou zdí.
Do dnešní doby se nejlépe zachovala střední palácová část s nádvořím a jeho obloukovitým zakončením. Ve zdech paláce jsou zachována i některá okna a dveřní otvory. V jednom z oken se z části dochovala gotická klenba.
Tipy na výlet
V okolí můžete navštívit zříceninu hradu Perštejn, zříceninu hradu Šumburk nebo zámek Klášterec nad Ohří. Rozhlednu Svatý Kopeček, bývalý evangelický kostel, Katovu uličku nebo hrad Kadaň najdete v Kadani.
Ubytovat se můžete v Klášterci nad Ohří.